Záplavy: extrémní ohrožení jen v Hřensku. A okradli tam hasiče

Domácí
6. 6. 2013 06:06
Povodeň v Hřensku.
Povodeň v Hřensku.

Čechy čelí pátým dnem ničivým záplavám. Vzestup hladiny Labe ve městech na severu Čech v Ústí nad Labem a v Děčíně se zastavil. Zdá se, že region má nejhorší za sebou. Na stupni extrémního povodňového ohrožení už je jen Kamenice v Hřensku.

Anketa:

Známkujte jako ve škole: jak zatím členové vlády, hejtmani a starostové obcí a měst zvládají řešení krizových situací kolem povodní?

Hladina řeky Labe v Ústí nad Labem i Děčíně podle Povodí Labe od 5 hodin kulminovala na úrovni 10,7 metru. Český hydrometeorologický ústav  upřesnil, že v Ústí nad Labem dosáhlo vrcholu ve středu ve 21 hodin při stavu 10,72 metru a průtoku 3710 kubíků za vteřinu a v Děčíně dnes v jednu ráno při stavu 10,7 metru a průtoku 3900 kubíků. Dopoledne je v Ústí voda na úrovni 10,6 metru.

Původně vodohospodáři odhadovali, že řeka v Ústí i Děčíně vystoupá až na 11 metrů. Při velkých povodních v roce 2002 dosáhlo Labe v krajském městě 11,96 metru. Obvykle tam korytem protékají méně než tři metry vody.

Kvůli rozlitému Labi na Litoměřicku potrvá pokles hladiny několik dní. Na osm metrů by Labe v Ústí mohlo klesnout v optimistické verzi o víkendu, v takovém případě by mohla policie otevřít oba uzavřené silniční mosty přes řeku.

"Labe v profilu Litoměřice je po kulminaci a vodní stav velmi zvolna klesá. S ohledem na předpokládaný vývoj meteorologické situace budou vodní stavy v tocích na trvalém poklesu," píše se ve zprávě Povodí Labe. V Litoměřicích v deset ráno byla hladina na 8,92 metru. Nejvýše tam voda byla ve čtvrt na jedenáct večer - 9,06 metru.

Hladina Labe klesá jen pomalu i proto, že se začala opět odpouštět Vltavská kaskáda kvůli předpokládaným srážkám, které mají přijít koncem víkendu. Během dneška by se už podle meteorologů neměly stavy řek příliš měnit, ačkoli místy je mohou rozkolísat bouřky.

Vltavská kaskáda už upustila dost vody na to, aby byla případně připravena na další dešťové přeháňky.

Za celé povodně se eviduje pár případů rabování, v Hřensku dokonce ukradli hasičovi mobil. "Šel jsem zkontrolovat, jestli někdo nekrade lodičky, a položil jsem si telefon na jediné místo, kde je signál. Byl jsem pryč asi dvě minuty a mezitím zmizel," řekl Právu okradený hasič.

Kvůli velké vodě se v Ústeckém kraji muselo evakuovat asi 11 tisíc lidí, postižených je pět desítek obcí. Bez elektrického proudu je podle energetiků 7500 domácností, elektřina je odpojená většinou v evakuovaných oblastech. Neprůjezdné je pro automobily údolí Labe mezi Litoměřicemi, Ústím nad Labem a Děčínem, vlaky jezdí kvůli nefungujícím závorám pomaleji a nabírají zpoždění. Městskou hromadnou dopravu mezi oběma břehy Labe nahrazuje v Ústí a Děčíně kyvadlová vlaková doprava. Voda je rozlila do otevřené krajiny mezi Mělníkem a Litoměřicemi, zatopené jsou části Lovosic, Litoměřic, Roudnice nad Labem, Terezína a několika menších obcí.

Voda v Ústí je asi o 70 centimetrů výš, než by potřebovali obyvatelé městské části Střekov. Město s Povodím Labe vybudovalo za 120 milionů korun povodňovou hráz, která měla čtvrť před velkou vodou ochránit. Stačila by ale jen pro hladinu o něco vyšší než deset metrů. Voda se přes hráz přelila v úterý před půlnocí, domy v několika ulicích Střekova mají vodu na úrovni přízemí.

Střekov navštívil ve středu premiér Petr Nečas. Podle něj protipovodňové stěny smysl mají, i když se přes ně voda přelila. "Stěna sehrála svoji roli alespoň v tom, že byl dostatek času na bezpečnou evakuaci," uvedl premiér. Vyšší ale podle něj nemohly být. "Nebyly by technicky schopné udržet ten tlak, protože je to více než 900 metrů dlouhé zařízení, které se pouze na svých krajích opírá o dva pilíře mostů," řekl premiér.

Labe klesá i v Mělníku. Snížilo se riziko protržení hráze, která chrání městské části Pšovka a Mlazice. Při protržení by podle starosty Ctirada Mikeše vznikla třímetrová vlna, která by v Mlazicích zalila asi 350 nemovitostí do výšky pěti metrů. Ve středu ráno intenzivně prosakoval 100 metrů dlouhý úsek hráze, ale dopoledne se val podařilo zpevnit. Dnes se hráz dále opravuje a do Mělníka dorazí specialisté, kteří ji po technické stránce prozkoumají. V pátek bude město jednat o návratu lidí domů.

Mělník už má zřejmě nejhorší za sebou.

Hladiny řek na jihu Čech dál klesají. Nejvyšší stupeň platí už jen na pěti tocích, a to v místech, kde vodohospodáři regulují odtok vody z vodních děl. Jde o Vltavu pod Lipnem, Blanici pod Husincem, Novou řeku, Nežárku a Lužnici u Rožmberka. Třeba Malše pod Českými Budějovicemi klesla na dvojku, stejně jako Stropnice u Borovan. Hladina lipenské přehrady je něco přes tři metry pod korunou hráze. Přítok do přehrady od pondělí prudce klesá.

Celkem je na nejvyšším povodňovém stupni 16 úseků řek, ve středu jich ještě byly více než dvě desítky. Na třiadvacet tisíc dobrovolných i profesionálních hasičů zasahovalo od začátku povodní u 5 155 událostí. Počet evakuovaných se již během noci nijak rapidně nezvýšil, stále je od začátku povodní evakuováno přes 19 tisíc osob, někde se již průběžně vrací do svých domovů.

Celkem 127 úseků silnic uzavřených kvůli záplavám evidovalo před 6. hodinou. Ředitelství silnic a dálnic. Nejvíce komplikují povodně dopravu v severních a středních Čechách. Od středečního odpoledne se počet uzavírek výrazně nezměnil.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Jakub Stadler

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ