Slapské přehradě na Vltavě patří mezi českými umělými jezery jeden primát - jako jediná dokázala prakticky úplně ochránit Prahu i další města dále po proudu před až stoletou povodní.
Vděčí za to ale náhodě, na jaře 1954 totiž byla dokončená a začala se pomalu napouštět, pak ale 7. července přišly po vytrvalých deštích mohutné povodně, které přehradu dokázaly naplnit za pár dní. Voda tehdy přepadala přes korunu hráze a pamětníci vzpomínají na obrovský hučící vodopád.
"Voda se valila přes betony, nikdy jsem nic takového neviděla. Táta se hodně bál, aby přehrada vydržela," vzpomínala například dcera hlavního energetika stavby. A rychlého napuštění si všiml i tisk. "V pátek zaznamenala Slapská přehrada významný okamžik své výstavby. V 11:45 hodin dosáhla hladina nového jezera své maximální výšky... a voda Vltavy se přelila po třech otevřených skluzech dolů do vývaru, přepadající voda vytvořila nádherný obraz," napsalo Rudé právo v sobotu 10. července.
V ten den už začala velká voda opadávat, v Praze přitom díky Slapům napáchala jen malé škody. Vltava zaplavila část Libeňského a Trojského ostrova a na Kampě se vyvalila voda z kanalizace. Hůře dopadla jiná města ve středních a jižních Čechách, výrazně byl zasažen třeba Písek, kde Otava zaplavila sklepy a některé přízemní byty až do výšky dvou metrů. Povodně roku 1954 výrazně postihly také Strakonice, Vodňany, České Budějovice, Rokycany nebo Beroun.