Škody nejméně za desítky milionů korun napáchaly o víkendu katastrofální povodně v Jeseníku, ve kterém mohutné přívaly vody z rozvodněné řeky Bělé poničily silnice, zdevastovaly několik ulic i park a poškodily mnoho domů. Demoliční výměr má v Jeseníku a okolních obcích kvůli narušené statice dostat prvních 20 rodinných domů, počet nemovitostí odsouzených po záplavách ke zbourání se ale bude v následujících týdnech zřejmě zvyšovat. ČTK to dnes řekla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem).
Voda z řeky Bělé o víkendu zaplavila značnou část Jeseníku. Jakmile opadla, tak se lidé hned pustili do odstraňování nánosů bahna a nepořádku přineseného dravou vodou. Podnikatelé vyklízí zaplavené obchody, kavárny a provozovny rychlého občerstvení. V ulicích burácí těžké stavební stroje.
"Škody, které záplavy v Jeseníku napáchaly, se nyní ještě těžko odhadují. Určitě to budou desítky milionů korun. Máme tady zničené silniční komunikace, mosty i veřejná prostranství. Škody budou hodně, hodně vysoké," uvedla Blišťanová. Další škody vznikly soukromým majitelům nemovitostí. V Jeseníku by podle starostky měly být zbourány první tři vážně poškozené rodinné domy a stejný počet domů čeká demoliční výměr v nedaleké České Vsi. "Zatím máme takový hrubý odhad, že prvních zhruba dvacet domů by mělo mít demoliční výměr," upozornila Blišťaňová.
Podle starostky to ale zřejmě nebude konečné číslo, jelikož hladina vodních toků je stále ještě vysoká, takže v některých oblastech může podemílat břehy, na kterých stojí domy. Některé domy v oblastech, kterými se prohnaly prudké záplavy, sice nyní mohou na první pohled vypadat v pořádku, pravda se ale podle starostky v těchto případech zpravidla ukáže až poté, co voda opadne a domy prohlédnou odborníci. "Už jsme povolali statiky na zjišťování stavu domů, kteří přijedou v úterý. Zároveň jsme povolali statiky na kontrolu mostů a lávek," řekla starostka.
Po zaplaveném náměstí v centru Jeseníku v neděli ráno plavala auta, voda se prohnala okolními ulicemi, ve kterých vyvracela značky, ploty a odnášela venkovní inventář. Řeka Bělá stoupla během půl hodiny, na pomoc k evakuaci lidí, kteří výzvu včas neuposlechli, musely být nakonec přivolány vrtulníky armády a poté i policie. Organizaci záchranných prací ale podle starostky velmi komplikovaly souběžné výpadky signálu mobilních telefonů, které na Jesenicku stále přetrvávají.
"V některých chvílích jsme byli všichni bez signálu, ať jsme byli u kteréhokoliv operátora. Byla to velmi nepříjemná situace. Nemohli jsme se spojit se členy integrovaného záchranného systému, kteří byli v terénu, ale ani se starosty okolních obcí. Neměli tak informace o tom, co se děje. Nemohli jsme k nim dopravit informace, jakým způsobem jim můžeme pomoci," upozornila starostka. Při víkendové povodni byl Jeseník kvůli zaplaveným silnicím dlouhé hodiny odříznutý od okolního světa. "Do některých obcí se stále ještě v podstatě nedá dojet. Mobilní komunikace je proto velmi důležitá," podotkla.
Problémy se sítí pro mobilní komunikaci dnes starostka zmínila při jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS) a ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). "Upozornila jsem je na to, protože je to něco, bez čeho jsme se velmi těžko obcházeli. Komplikovalo to (výpadek mobilních operátorů) život nám i lidem, kteří se potřebovali dovolat a například zjistit, zda jsou jejich blízcí v pořádku. Premiér slíbil, že budou apelovat na to, aby (mobilní) síť byla posílena," řekla starostka.