Závěr koupací sezony v Česku místy komplikuje výskyt sinic
05.09.2024 23:56
Závěr koupací sezony v přírodních koupalištích v Česku komplikuje místy výskyt zdraví nebezpečných bakterií sinic, které se množily v důsledku veder. Vyplývá to z rozborů krajských hygienických stanic. V minulých dnech padaly teplotní rekordy a nad 30 stupňů Celsia bude zřejmě až do neděle. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se pak v pondělí ochladí, bude nejvýše 25 stupňů.
Sinicím podle odborníků svědčí vyšší teploty a slunečné počasí. Obojího měly bakterie v posledních dnech dostatek, když se nejvyšší denní teploty v uplynulém týdnu vytrvale držely nad třicítkou a nebe bylo takřka bez mraků. Třeba návštěvníci Plumlovské přehrady nedaleko Prostějova, kde platí zákaz koupání už od konce července, si tak tamní vodu neužijí ani na konci sezony. Ve druhé sledované lokalitě v Olomouckém kraji, štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce, je voda čistá po celé léto.
Také na Vysočině i na konci sezony dál platí zákaz koupání v rybnících Kachlička a Ředkovec na Havlíčkobrodsku. U Sedlice a Trnávky na Pelhřimovsku dnes sice krajská hygienická stanice zákaz zrušila, ale kvalita vody je tam stále nízká. Vodu nevhodnou ke koupání mají podle hygieniků také Břevnická nádrž u Chotěboře a rybník Domanínský poblíž Bystřice nad Pernštejnem. Kvůli sinicím je nevhodná ke koupání i voda v koupališti Rakovec v Brněnské přehradě. Rizikové pro citlivější jedince, jako jsou děti, těhotné ženy nebo chronicky nemocní, může být koupání také ve zbylých čtyřech koupalištích, což jsou Kozí horka, Osada, Rokle a Sokolské koupaliště. Potíže s kvalitou vody na jihu Moravy přetrvávají i v lagunách nádrže Nové Mlýny na Břeclavsku.
V Moravskoslezském kraji hygienici zjistili zhoršenou kvalitu vody v rybníku Pod hradem v Bohušově a ve vodních nádržích Čerťák a Kacabaja, kde se stále vyskytují sinice. Kvalita vody je tam na třetím stupni z pěti. Oproti minulému týdnu se zlepšila ze třetího na druhý stupeň kvalita vody v nádrži Údolí mladých v Bílovci. V Pardubickém kraji platí zákaz koupání v rybníku Dlouhý, kde jej hygienici vyhlásili už v polovině července. Příliš čistá není ani voda v rybníku Rosnička u Svitav či v přehradách Seč na Chrudimsku a Pastviny na Orlickoústecku. Bez obav naopak mohou lidé zamířit k písníkům Březhrad a Mělice na Pardubicku, k nádržím Březina na Svitavsku nebo Konopáč na Chrudimsku i k rybníku Hluboký na Pardubicku.
Se zhoršenou kvalitou vody - na třetím stupni - musí počítat lidé na přehradě Hracholusky na Plzeňsku či v rybníku Babylon na Domažlicku. V Ústeckém kraji koupání aktuálně nikde zakázáno není, ale hygienici doporučují sprchu po koupání v jezeře Chmelař u Úštěku na Litoměřicku. Zhoršená kvalita vody je i v Nechranické přehradě na Chomutovsku, čistá zůstává voda i na konci prázdnin například v jezeru Most, Kamencovém jezeře u Chomutova nebo v Barboře u Teplic.
V Královéhradeckém kraji je nadále zhoršená kvalita vody v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku. Hygienici doporučují se tam po koupání osprchovat čistou vodou. V nádrži Rozkoš v lokalitě Velká Jesenice na Náchodsku je podle hygieniků voda stále vhodná ke koupání. V Libereckém kraji, kde hygienici sledují 26 koupališť, jsou nevhodná ke koupání dvě - Hamerské jezero na Českolipsku a Lesní koupaliště v Liberci. Sníženou jakost má voda v dalších osmi nádržích.