Uprchlík a paralympik
Zdeptaný Krejčíř ve vězení cvičí s Pistoriusem. A zlobí se
13.11.2014 22:11
Trestně stíhaný Radovan Krejčíř a světoznámý paralympik Oscar Pistorius spolu ve věznici v jihoafrické metropoli Pretoria začali cvičit na stejném sportovním náčiní.
Uprchlý Čech podle jihoafrické agentury SAPA tvrdí, že sportovní vybavení bylo původně určené jemu, ale nic nenamítal proti tomu, že ho začal Pistorius po svém příchodu do věznice také využívat, i když se tak prý dělo bez jeho vědomí. Nakonec prý začali cvičit spolu. Krejčíř si však v dopise vedení věznice stěžuje, že cyklotrenažér a běžecký pás byly nyní odstěhovány z jeho dosahu, což označil za formu duševního a citového trýznění.
Krejčíř i Pistorius pobývají v pretorijské věznici Kgosi Mampuru. Někdejší český podnikatel je zatím ve vazební cele, protože soudy v Jihoafrické republice projednávají tři trestní kauzy, v nichž figuruje. Obžalován je z únosu, z pašování drog a z pokusu o vraždu. Stíhán je navíc i v Česku, které žádá Jižní Afriku o Krejčířovo vydání.
Pistorius byl v celosvětově ostře sledované kauze v říjnu odsouzen na pět let vězení za zastřelení své přítelkyně, modelky Reevy Steenkampové. Když Pistorius přišel do nápravného zařízení, musel s ním Krejčíř začít sdílet sportovní náčiní. Čech ve stížnosti, kterou má SAPA k dispozici, píše, že v červenci požádal o kolo a běžecký trenažér a žádosti bylo vyhověno. Náčiní bylo instalováno na chodbě vedle jeho cely.
"Moje náčiní bylo při jeho příchodu do tohoto zařízení nabídnuto panu Oscaru Pistoriusovi,... bez mého vědomí," píše Krejčíř. Ujišťuje, že nic nenamítal proti tomu, aby "moje náčiní používal a ve skutečnosti jsme já a pan Pistorius začali cvičit spolu".
Avšak minulou neděli prý bylo sportovní vybavení odstěhováno do návštěvnické zóny a pak do jedné cely v přízemí věznice. V Krejčířově cele podle SAPA pro náčiní místo nebylo.
"V důsledku této nepodložené a nevysvětlitelné změny jsem byl 9. listopadu 2014 připraven o svůj trénink, což, jak tvrdím, bylo namířeno přímo proti mně jakožto další forma duševního a citového deptání," stěžuje si Krejčíř v dopise, který rozeslal mimo jiné také jihoafrickému ministrovi vězeňství Michaelu Masuthovi, vedení tamní vězeňské správy, veřejné ochránkyni práv Thuli Madonselaové či nevládní organizaci Amnesty International.
Krejčíř si rovněž stěžuje, že mu sebrali televizi poté, co se v médiích objevilo tvrzení, že má přístup k satelitní službě DSTV. Krejčíř tvrdí, že mu věznice vzala jeho paměťová média se staženými pořady s českými titulky, materiálem ke čtení a poznámkami k soudnímu procesu. "Dnes (ve čtvrtek) jsem byl informován, že flešky mi byly zabaveny a nebudou mi vráceny," stěžuje si Krejčíř.
Uprchlý Čech dále tvrdí, že mu není nadále umožňováno stýkat se s jinými vězni. Bylo mu prý vysvětleno, že to je kvůli zdravotním rizikům, protože někteří vězni trpí tuberkulózou nebo planými neštovicemi. "Chápu tyto kroky jako osobní útoky proti mně a domnívám se, že jde o porušování mých lidských a ústavních práv, nehledě na to, že tyto kroky jsou neodůvodněné, nespravedlivé a jsou psychickým a citovým trýzněním," napsal Krejčíř.
"Tato stížnost nemá být chápána jako vyjádření neúcty nebo jako osobní útok na personál tohoto zařízení, ale věřím, že pochopíte nehumánní způsob, jímž je tu se mnou zacházeno," uzavřel Krejčíř.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.