Pacienti, kteří se probudí v neděli ráno v některé z krajských nemocnic, už nebudou muset myslet na šedesátikorunový poplatek. Kraje si totiž tuto starost v krajských zařízeních berou od února na sebe. Proplácení poplatků dají pacientům darem.
Způsob, jakým tento dar pacienti přijmou, se liší kraj od kraje. Moravskoslezský kraj zrušil jen třicetikorunové poplatky a nadále bude vybírat 60 korun za den hospitalizace a 90 korun za návštěvu pohotovosti. Ve Zlínském kraji budou všichni lidé nadále platit za pohotovost a lékárny se mohou samy rozhodnout, zda budou od klientů vybírat 30 korun za položku na receptu.
ČTĚTE TAKÉ: Koalice vyhověla lidovcům, Hovorkův hlas ale nemá
V nemocnicích Plzeňského kraje budou pacienti poplatky dál platit. Vzápětí ale mohou podepsat žádost o jejich vrácení. Kraj bude tyto žádosti shromažďovat a evidovat a peníze poté lidem pošle na bankovní účet či složenkou.
Hrazení poplatků krajem se netýká fakultních nemocnic, protože to jsou státní zařízení.
Lidé se mohou sami rozhodnout, zda poplatky zaplatí nebo zda úhradu poplatku přijmou od kraje jako dar. Podpisem smlouvy totiž pacient rovněž souhlasí se zpracováním osobních údajů a také bere na vědomí, že uhrazením poplatku z krajských peněz mu vzniká majetkový prospěch. Pokud tyto úhrady přesáhnou do konce roku 3000 korun, je povinen podat daňové přiznání a peníze zdanit. Příjem navíc může mít vliv na výši sociálních dávek.
Seznam krajských zařízení, kde nebudou pacienti platit poplatky, najdete ZDE
Co "zrušení" poplatků přinese?
Lékárny u krajských nemocnic se bojí návalů. Většina z nich uvažuje o tom, že otevře více okének, kde si lidé budou moct vyzvednout svůj lék na recept bez poplatku třiceti korun. Lékárníci se snaží předzásobit a uvažují i o prodloužení otevírací doby.
Naopak soukromé lékárny se cítí v nevýhodě. Bojí se, že přijdou o pacienty. Společnost Dr. Max se tomu snaží předejít a od února ruší ve svých provozovnách poplatky. Grémium majitelů lékáren podalo žalobu antimonopolnímu úřadu kvůli nevybírání regulačních poplatků v lékárnách v majetku Středočeského kraje.
ČTĚTE TAKÉ: Středočeši neplatí poplatky. Místo nich podepisují smlouvy
ČSSD tak plní předvolební slib a zrušila poplatky v krajích, kde má moc. Kraje však položky za ošetření či recept uhradí z peněz daňových poplatníků.
Ve středu se Senát shodl na tom, že od 1. dubna by poplatky u lékaře mohly přestat platit děti do 18 let. Ochranný limit na výdaje ve zdravotnictví by jim i seniorům nad 65 let měl klesnout na polovinu, tedy na 2500 korun. Zákon s tímto zněním vrátil do sněmovny, která bude o předloze znovu hlasovat.
Poplatky v krajských zařízeních přestali jako první platit pacienti ve středních Čechách, a to od ledna.Tedy jen ti, kteří chtějí dar od kraje přijmout.
Ilustrační foto: Jan Šilpoch