Zdravotnictví přijde nejméně o půl miliardy
04.02.2009 09:30 Původní zpráva
Ministerstvo Daniely Filipiové očekává velkou díru ve zdravotnických rozpočtech. Důvod je jednoduchý: pokud od dubna skutečně nebudou platit regulační poplatky děti do 18 let a seniorům bude snížen limit na 2500 korun, resort přijde do konce roku nejméně o půl miliardy korun. Předběžný údaj vychází z výpočtu ministerstva, který získal on-line deník TÝDEN.CZ.
"Když nebudou platit děti do 18 let, vznikne ztráta 170 milionů korun na poplatcích u lékaře," potvrdil David Přinesdom z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví. Z této částky připadá 80 milionů na praktického lékaře pro děti a dorost. Kromě 170 milionů korun, o které zdravotnický resort přijde, ho však čeká další významná ztráta. "Kvůli snížení limitu z 5000 na 2500 korun u seniorů nad 65 let se vybere o 330 milionů korun méně, než loni," upozornil Přinesdom.
ČTĚTE TAKÉ: Čunek: Všichni lidovci zvednou ruku pro omezené poplatky
Manuál: jak se vybírají poplatky ve vašem kraji
Jestli však začnou fungovat poplatky v této podobě, zatím není jisté. Ze Senátu nyní doputovaly do sněmovny, která by je měla projednat zřejmě příští týden. Pokud nynější návrh projde přes poslance, skončí na stole prezidenta Václava Klause. Sečteno a podtrženo, kompromis vyjednaný s koaličními rebely zatne půlmiliardovou "sekeru".
To ale není všechno. Seniorům starším 65 let budou letos vráceny peníze, které loni zaplatili nad původní limit. Částka se vyšplhala až na 250 milionů korun. Za totéž pak ministerstvo zaplatí dětem do osmnácti let další tři miliony. Ministerstvo navíc počítá s tím, že po snížení limitu seniorům a dětem se čekárny u lékařů opět přeplní. "Tento nárůst lze finančně vyjádřit jako 450 milionů korun, a to jen u ambulantních specialistů," varuje Přinesdom.
Částka podle něj vyjadřuje očekávaný nárůst počtu návštěv vynásobený cenou běžného vyšetření (kolem 250 korun). Celkem by tak zdravotnictví mohlo přijít o zhruba 753 milionů korun za výpadek u dětí a seniorů plus dalších 450 milionů, pokud se jeho obavy z návalů v ordinacích skutečně vyplní. Kompromisní návrh, který vyjednala nová ministryně Filipiová, nejvíce pocítí pediatři, kteří přijdou o poplatky od dětí. "Určitě to pro mě bude znamenat ztrátu," řekla dětská lékařka Valerie Kalčíková z Prahy. "Nevím přesně jakou, ale odhaduji, že asi 60 až 70 tisíc korun za rok," dodala.
O kolik peněz budou pediatři ochuzeni, záleží také na tom, kolik dětí mají v evidenci. To potvrzuje i lékařka Marta Veselá. "V období chřipek, kdy sem denně chodí hodně dětí, můžeme za den vybrat na poplatcích i tisíc korun, jindy, například o prázdninách, jen kolem devadesáti," řekla. Obě se shodují na tom, o co se jiní přou: vybrané peníze nejdou jen do jejich kapsy.
"Na konci měsíce vybereme z kasičky peníze a jdeme nakoupit vakcíny a další vybavení do ordinace," řekla Kalčíková. "Každý zaplacený poplatek musíme vykazovat pojišťovně a jen pokud máme vysoký příjem, necháváme si zbytek peněz pro sebe," dodala Veselá. Ministerstvo zdravotnictví vycházelo ve výpočtu z dat dostupných za první tři čtvrtletí loňského roku. Konečná data k tomu, kolik lidé loni zaplatili na poplatcích, budou k dispozici koncem února.
Ilustrační foto: Profimedia, archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.