Čekání na nový kloub? Letos se výrazně prodlouží
12.01.2010 15:00 Původní zpráva
Jsou to teprve čtyři roky, co se na Staroměstském náměstí scházely tisíce lékařů v bílých pláštích, aby protestovaly proti tvrdým limitům tehdejšího ministra zdravotnictví Davida Ratha. Pokud předepsali víc péče, než jim Rath dovolil, platili pokuty. Dnes se limity vracejí. Zavádí je současné ministerstvo zdravotnictví.
Dokud nedostala nový kyčelní kloub, zažívala Růžena Svobodová z Napajedel s každým krokem doslova muka. Na operaci si však musela pořádně počkat, na řadu se dostala až po dvou letech.
Přesto měla obrovské štěstí. Letos se totiž budou čekací lhůty ještě protahovat.
ČTĚTE DÁLE: Regulační poplatky nezabraly. Proléčí se daleko víc
Janotův balíček měl léky zlevnit. Pacienti ale platí víc
Do balíku na zdravotnictví se totiž kvůli krizi dostává stále méně peněz, pojišťovny v loňském roce vybraly zhruba 98 procent toho, co minulý rok. Alespoň podle náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra.
"Zdravotní plán ale počítal s pětiprocentním nárůstem," upozornil Šnajdr. České zdravotnictví tak podle něj přišlo o deset až jedenáct miliard korun. Ty dnes musí ministerstvo hledat.
Šetříme. Zavedeme tvrdé limity
Zvolilo přitom cestu, kterou se vydal před čtyřmi lety už jiný ministr zdravotnictví - David Rath. "Zavedeme tvrdé limity," řekl Šnajdr. Nemocnice dostanou jen tolik peněz, kolik za léčbu utratily před dvěma lety. Obyčejně se množství péče odvíjí od spotřeby v roce předchozím.
Náměstka ministryně neodradilo ani to, že si za podobný krok Rath před lety vysloužil jen ostrou kritiku veřejnosti a davové protesty lékařů v bílých pláštích pod okny ministerstva. Pokud totiž poskytli pacientům víc péče, než kolik jim dovolil, platili pokuty.
K protestům se schyluje i dnes.
"Znovu se budou protahovat čekací doby na řadu chirurgických zákroků. Ukázkovým příkladem mohou být totální endoprotézy kloubů. Platit to bude hlavně pro menší krajské a obecní nemocnice, které jsou v Česku už tradičně diskriminovány," vysvětluje Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic.
Na klouby se přitom čekají měsíce i roky už dnes.
Například ve zlínské nemocnici nechávají lidi v pořadníku na náhradu kolena až tři roky. Na kyčel se čeká dva roky. "Současný návrh, který vychází z roku 2008, přitom může znamenat snížení reálných úhrad o další čtyři procenta," potvrdila mluvčí zlínské nemocnice Karla Havlíková.
"U nás se čeká kolem pěti měsíců. Pokud pojišťovny letos platby sníží, samozřejmě se to v nemocnici promítne," popisuje i její kolegyně z mladoboleslavské nemocnice Kamila Hamáčková.
To se lékařům nelíbí. "Co víc, vyhlášku s námi nikdo nekonzultoval. O změnách jsme se dozvěděli teprve až tehdy, když vyšla vyhláška ve sbírce zákonů. Náměstek Šnajdr sice před Vánocemi hovořil o řadě změn, ale o těchto se vůbec nezmínil," tvrdí Fiala.
ČTĚTE DÁLE: Nejlepší nemocnice v Česku? Podle lidí je ve Strakonicích
Odborná veřejnost by si podle něj zasloužila mít alespoň možnost normu předem připomínkovat. Asociace už se proto kvůli vyhlášce obrátila na premiéra Jana Fischera. Prozatím neúspěšně.
Ministerstvo zdravotnictví však nesouhlasí. „Lékaři se rozhodně měli možnost vyjádřit. Pokud jde ale konkrétně o asociaci nemocnic, ta se letos zhruba v polovině roku na základě svého rozhodnutí vzdala účasti na jednáních," tvrdí mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň.
Kultivace systému zdravotnictví
Úhrady sice budou podle Sršně v některých odvětvích medicíny nižší, ale jinde naopak vzrostou. „Objem finančních prostředků se pouze přesunuje mezi jednotlivými diagnózami na základě zkušeností z praxe a dále tak pokračuje kultivace systému," řekl.
Zatímco na zhruba 140 nemocí dostanou lékaři peněz méně, u 93 jiných diagnóz se úhrady zvednou. S navýšením indexů mohou počítat například kardiocentra. Peníze se tedy budou dále přesouvat z menších nemocnic, které dělají obyčejné zákroky, do specializovaných center.
Když se před třemi lety k limitům uchýlil David Rath, skutečně ušetřil. Poprvé od roku 1990 se v českém zdravotnickém systému zastavil strmý růst výdajů za léky. Češi tehdy utratili za léky o 200 milionů meziročně méně a zdravotní pojišťovny se dostaly z dluhů. Čekací doby se však mnohdy protáhly až o polovinu.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková, Petra Mášová, archiv Týdne a profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.