Psychiatrické léčebny v Česku podle zprávy mezinárodní organizace Mental Disability Advocacy (MDAC) stále používají vůči pacientům násilných prostředků. Za deset let od minulé zprávy se nic nezměnilo, jen železné klece byly nahrazeny klecemi síťovými. Tam, kde klece nejsou, používá personál kožené popruhy, místo aby uklidňoval pacienty nenásilnou cestou. Zaznělo to v diskusi při představení zprávy. Liga lidských práv vyzvala k okamžitému zastavení těchto praktik. Podle českých psychiatrů je však zpráva vytržena z kontextu.
"Zpráva je důležitá, protože ukazuje špatné příklady z praxe, ale vytrhuje je z kontextu, že psychiatrie je finančně poddimenzovaná, dostává dvaapůlkrát méně, než je průměr Evropy. Tím pádem není dost lidí pro akutní pacienty, takže se často používají omezující prostředky," řekl přednosta olomoucké psychiatrické kliniky Ján Praško.
Podle zprávy je běžné, že se děti poutají k lůžku sedmibodovým pásem za obě ruce, nohy, ramena a trup. "Velice rozšířené je také nadměrné podávání léků a umisťování pacientů za trest na samotku," upozornili zástupci Ligy.
Podle nich pouhé nahrazení klecí jinými omezovacími prostředky není řešení. "Česká vláda by měla zasáhnout a zakázat týrání pacientů pomocí omezovacích prostředků v českých psychiatrických léčebnách. Jen tak můžete přenést vaši psychiatrii do moderní éry," řekl ředitel MDAC Oliver Lewis.
Autoři studie navštívili osm velkých psychiatrických nemocnic. V nich zjistili, že důvodem, proč jsou pacienti v síťových lůžkách, je nedostatek personálu, který si tak usnadňuje práci. Řešením je podle MDAC úplně zakázat omezovací prostředky a posílit počty personálu v těchto zařízeních.
Praško řekl, že Česká psychiatrická společnost vypracovala koncepci péče o duševní zdraví, v ní počítá s přesunem většiny péče z velkých psychiatrických ústavů do komunit, s modernizací ústavů a vybudováním komunitních služeb pro psychiatrické pacienty žijící v domácím prostředí. Ministerstvo zdravotnictví slíbilo na reformu šest miliard korun z evropských fondů a řada lidí na ministerstvu se podle Praška o prosazení těchto změn snaží.
"Problém je, že vláda nikdy reformu psychiatrické péče nevzala za svou. Neexistuje národní plán duševního zdraví ani zákon o duševním zdraví. To je obraz celé společnost, která stigmatizuje psychicky nemocné a nechce se o ně starat," shrnul Praško s tím, že odborná společnost stále doufá, že reformu se nakonec podaří uskutečnit.