Diag Human podává trestní oznámení na Julínka a Šnajdra

Domácí
26. 10. 2010 08:51
Tomáš Julínek.
Tomáš Julínek.

Společnost Diag Human, která vede se státem miliardovou arbitráž kvůli neuskutečněnému obchodu s krevní plazmou, se rozhodla podat trestní oznámení na exministra zdravotnictví Tomáše Julínka a jeho někdejšího náměstka Marka Šnajdra (oba ODS). Předseda představenstva společnosti Josef Šťáva to napsal v otevřeném dopise členům vlády. Dopis formou inzerátu otiskl deník Právo.

Trestní oznámení souvisí s rozhodnutím Nejvyššího soudu, který před necelými 14 dny zrušil jmenování Petra Kužela rozhodcem v kauze firmy Diag Human. Kužela jmenoval třetím rozhodcem v arbitráži Obvodní soud pro Prahu 6, Městský soud v Praze toto jmenování potvrdil. Podle NS ale rozhodoval o případu věcně nepříslušný soud.

Obvodní soud pro Prahu 6 jmenoval Kužela rozhodcem i přesto, že právo určit arbitra měli dva už dříve vybraní rozhodci. Při jmenování Kužela, prezidenta Hospodářské komory, obvodní soud argumentoval tím, že se obě strany nedokázaly dohodnout. Firma Diag Human to ale popřela.

Oklamání vlády

"Nejvyšší soud České republiky v minulých dnech vynesl rozhodnutí, ze kterého nezvratně vyplývá, že bývalý ministr Tomáš Julínek a jeho náměstek Marek Šnajdr v srpnu 2008 vědomě oklamali Vládu České republiky," píše Šťáva v otevřeném dopise členům kabinetu. Poté podle něj záměrně a protiprávně k získání výhody ve sporu umístili návrh na jmenování rozhodce k předem vybranému, ale nepříslušnému Obvodnímu soudu v Praze 6.

"Na toto zneužití justice a zároveň porušení základního ústavního práva občana na spravedlivý proces jste byli písemně upozorněni - nikdo z Vás ovšem ani neodpověděl," napsal Šťáva ministrům. Rozsudek Nejvyššího soudu podle něj znamená, že "takové metody a zdržování jsou jednou provždy vyloučeny". Lidé, kteří jsou podle něj za zmíněné protiprávní kroky spoluodpovědní, dnes ale prý přesto znovu přesvědčují ministerstvo zdravotnictví a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, "že jedinou možností je ve jménu Vaší vlády pokračovat v opakování stejných protiprávních postupů" - opět tak mají být osloveni nepříslušní a "státu vstřícní soudci".

Marek Šnajdr."Tento stát se svými protiprávními postupy jen vyhýbá z politických důvodů právní odpovědnosti. Svou kooperací s některými soudy pak naši společnost prakticky zbavuje soudní ochrany a vystavuje společnost Diag Human karikatuře nezávislého soudního rozhodování, jež musí napravit až Nejvyšší soud. Nehodláme nadále trpět další průtahy ve sporu, trvajícím déle než 14 let a odklad meritorního rozhodnutí sporu opět až po dalších parlamentních volbách," odůvodnil Šťáva podání trestního oznámení na Julínka a Šnajdra.

Odpovědnost je na vás

Pokud podle Šťávy ministři vážně tvrdí, že prosazují vládu zákona, "pak na sebe berete odpovědnost i za právně čisté ukončení sporu společnosti Diag Human s Českou republikou", napsal rovněž Šťáva v dopise.

Společnost Diag Human usilovala počátkem 90. let o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Z obchodu ale sešlo. Firma předloni vyhrála arbitráž s Českem - rozhodci určili, že jí stát má zaplatit přes osm miliard korun a úroky za škodu, kterou jí způsobil vytlačením z trhu. ČR peníze platit nechce, Diag Human naopak věří tomu, že firmě náleží suma zhruba o tři miliardy korun vyšší, než společnosti přiznali původní rozhodci, kteří měli všichni české občanství. Obě strany se proti nálezu odvolaly. Proto vzniká nový sbor rozhodců.

Lidové noviny minulý týden uvedly, že bez jasného ortelu skončí šetření protikorupční policie, která od jara zkoumá detaily rozhodčího řízení. Vrchní státní zastupitelství v Praze označilo snahu protikorupčního útvaru za nezákonnou.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ