Pro pacienty
Lékový záznam: lékaři a lékárníci zjistí, co užíváte
13.10.2018 05:50 Původní zpráva
Po dlouhých letech se příští rok zřejmě dočkáme. Ministerstvo zdravotnictví ČR dokončilo práce na novele, díky níž může stát spustit registr o užívaných lécích. S jeho pomocí vás lékař či lékárník upozorní na nevhodné kombinace medikamentů nebo hrozící předávkování.
V České republice zemřou podle odhadů stovky pacientů ročně na následky škodlivé kombinace léků. Řada z nich se vzájemně ovlivňuje - občas se negují, někdy navzájem posilují. Výsledný koktejl stovek chemických látek má v mnoha případech ohrožující účinky na organismus. Přitom by stačilo poměrně málo: mít k dispozici výpis pacienta obsahující veškerá jemu předepsaná léčiva. Ministerstvo zdravotnictví předminulý týden oznámilo pozitivní zprávu: registr je připraven, sepsán je i klíčový zákon. Ten nyní schválila i vláda. Takzvaný lékový záznam by mohli pacienti, lékaři i lékárníci využívat již během roku 2019.
"Není těžké najít pacienta, který bere přes dvacet různých léků, a to dokonce ve stejnou dobu. Při sondáži jsme zjistili, že takový typický klient navštěvuje třeba i více než pět různých specialistů, kteří jsou ale v tom, kde všude se jejich pacient léčí, odkázáni pouze na jeho paměť. Nebo jiný příklad: u jedné malé pojišťovny jsme našli několik desítek pacientů, kteří mají až tři zdánlivě rozdílné léky s různými názvy, ale stejnou účinnou látkou," vysvětluje profesor Jan Švihovec z předsednictva České lékařské společnosti J. E. Purkyně, v čem lékový záznam pomůže. Lékař se díky němu dozví, jaké další specialisty jeho pacient navštěvuje, a také jaké konkrétní léky mu byly předepsány. Díky propojení s lékárnami se zajde ještě dál: odborníci se konečně dostanou i k informaci, zda si klient lék skutečně vyzvedl.
E-receptů přibývá
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) si zavedení novinky uložil jako prioritu. Právě absence funkce lékového záznamu totiž byla nejčastěji skloňovanou kritikou vůči e-receptům. Ty jsou povinně vydávány od začátku letošního roku. "Čelili jsme poměrně velkému tlaku i ze strany části odborné veřejnosti, že systém není připravený a nebude fungovat. To se naštěstí nenaplnilo - přestože dnes ještě nejsou v platnosti sankce za nepoužívání e-receptu, jsme na velmi solidních procentech. Kolem osmdesáti až pětaosmdesáti procent léků je předepsáno elektronicky, takže se systém rozběhl velmi dobře a funguje," uvedl ministr Vojtěch. Lékový systém se podle předpokladů spustí již během roku 2019.
Je pravda, že k výčtu užívaných léků se občan dostane již dnes. Proces je ale složitý a k datům mají přístup pouze pacienti.
Podle novely jej budou mít vedle lékárníků všichni lékaři, kteří danému pacientovi předepsali nějaký e-recept. Pokud nemocný přijde do styku s novým lékařem, například v nemocnici, bude moci udělit souhlas předáním občanského průkazu. Po zadání jeho čísla se záznam odemkne.
Novela počítá i s možností vyslovení zákazu nahlížet do systému všem zdravotníkům i lékárníkům. K tomu bude sloužit půlroční lhůta po zavedení systému. Zákaz bude možné učinit přes aplikaci nebo dopisem Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. "I v případě nesouhlasu ale bude moci pacient kdykoli udělit souhlas jednorázový," dodává Petr Koucký, IT specialista úřadu. Resort slibuje, že novinka přinese úspory. "Systém bude obsahovat kontrolu duplicitního předepisování, takže bude umět automaticky vyhodnotit, že byl pacientovi stejný lék předepsán třeba včera jiným lékařem. Zdravotníkovi tedy přijde upozornění, a ten zhodnotí, jestli je skutečně třeba pacientovi lék předepisovat znovu," vysvětluje ministr Vojtěch.
Lékárníci chtějí více peněz
TÝDNEM oslovení odborníci se shodli, že registr je krok správným směrem. Novela jim ale vadí v detailech, mnohdy podstatných. "Požadovali jsme, aby udělení souhlasů bylo uchopeno přesně opačně. V České republice jsme denně svědky rozsáhlých úniků osobních dat, proto by podle našeho názoru měl pacient udělit souhlas, a nikoli aby se čekalo na to, zda udělí nesouhlas," říká Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory. Musíme prý navíc počítat s tím, že návštěva lékárny se prodlouží. Lékárníci podle Chudoby budou požadovat od ministerstva, aby našlo cestu, jak jim proplatí čas navíc, který budou pacientům věnovat. "Navrhujeme vznik nového úkonu, konzultace. Abychom si skutečně mohli s pacientem třeba na patnáct minut sednout a probrat, co všechno užívá a zda by nebylo dobré spolu s lékaři uvažovat nad změnami," dodává Chudoba.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.