Němeček: Nejsem zastáncem eutanazie

Domácí
24. 8. 2014 16:31
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) není zastáncem eutanazie, tedy usmrcení člověka na jeho žádost. Řekl to dnes v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi v souvislosti s případem v Lužické nemocnici v Rumburku. Tamní bývalá zdravotní sestra je podezřelá z vraždy sedmdesátileté těžce nemocné pacientky. Němeček promluvil také o odchodech lékařů z Česka.

Zdravotní sestra v Rumburku chtěla údajně ze soucitu pomoci pacientce od bolesti. V Česku je však eutanazie nezákonná. "Myslím si, že je to (eutanazie) prolomení nějaké hranice, která v naší civilizaci je. Lidský život je posvátný a takto bychom k němu měli přistupovat a koneckonců je to i v programovém prohlášení vlády," uvedl ministr.

Domnívá se spíš, že české zdravotnictví má velký dluh v paliativní péči, to znamená péči poskytované pacientovi, který trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém stadiu. Více by se podle něj měly podporovat hospice a podobná zařízení. Tam podle Němečka pacienti nevolají po eutanazii. "Myslím si, že bychom měli jít spíš tímto směrem. Podporovat opravdu tu medicínu, která umí tlumit potíže a bolesti. Myslím si, že eutanazie je krok špatným směrem," dodal ministr.

Bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) je přesvědčen, že rumburský případ byl úplně něčím jiným než eutanazií. "Byl to prostě v našem právním prostředí kriminální čin. Eutanazie, tam kde je povolena, probíhá úplně jinak," zdůraznil. Podle něj je v medicíně detailní kontrola každého zdravotníka nemožná, ale lidé podle něj musejí mít kompetence a důvěru. "Nikdy nezajistíte stoprocentně, že se nějaký vyšinutý jedinec cíleně nebude snažit někoho poškodit nebo zabít," dodal Němeček s tím, že zatím informace o kauze pocházejí jen z médií a příběh může být nakonec jiný, než je prezentován.

Eutanazii (z řeckého eu=dobrý a thanatos=smrt) zakazuje mezinárodní Úmluva o lidských právech a biomedicíně. Jen tři státy - Nizozemsko, Belgie a Lucembursko - možnost eutanazie legalizovaly. V některých dalších státech, například v Kanadě či ve Švýcarsku, platí takzvaná asistovaná sebevražda, tedy sebevražda vykonaná s pomocí jiné osoby.

V ČR se eutanazie trestá jako vražda, asistovaná sebevražda je trestná pro asistujícího jako účast na sebevraždě. V Česku se před lety pokusil prosadit zákon o dobrovolné pomoci k ukončení života právník a někdejší předseda už zaniklé Liberální reformní strany Milan Hamerský. Po prázdninách chce svůj návrh znovu donést k politikům. Serveru Aktuálně.cz řekl, že má napsané dvě verze, u první provede eutanazii lékař a u druhé je eutanazie bez lékařů, kdy nemocný přijede do kliniky, kde mu namíchají koktejl, který sám vypije.

Odchodů lékařů do zahraničí přibývá, ministr chce změnit postgraduál

Němeček v pořadu promluvil i o odchodech českých lékařů za hranice. Na podzim chce mít připravenou novou vizi, jak udržet zejména mladé lékaře v českém zdravotnictví. Systém postgraduálního vzdělávání lékařů považuje za naprosto katastrofální. Chce proto výrazně snížit počet základních lékařských oborů až na polovinu a alespoň částečně se vrátit k systému dvou atestací. Slíbil také růst platů o 3,5 procenta pro všechny zdravotníky, odbory však požadují pět procent.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Odchodů lékařů do ciziny letos podle České lékařské komory (ČLK) přibývá. Loni si vyžádalo od komory potvrzení pro práci v zahraničí 330 lékařů, letos v prvním pololetí už 239. Celkový počet odchodů ještě navyšují mladí doktoři, kteří odejdou ihned po promoci a v ČR vůbec nenastoupí. Loni jich bylo 193.

Ministr to chce změnit. "Po absolvování takzvaného základního kmene, který dnes lékaři mají, to je zhruba po dvou letech, by dostali zákonem konkrétní kompetence k samostatné vymezené práci," řekl. Částečně by to podle něj vyřešilo i problém s nedostatkem lékařů pro pohotovostní služby. V současnosti se mladí lékaři vzdělávají roky ve fakultních nemocnicích a chybějí v regionech.

Většinu praxe by nově lékaři měli podle ministra absolvovat na domácím pracovišti v dané okresní nemocnici a na speciální výkony by se na dobu několika měsíců měli vzdělávat na vyšších pracovištích. Existovat by mělo podle Němečka také centrální řízení systému, které by se mělo vrátit na Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ). V současnosti si každá lékařská fakulta nastavuje podmínky trochu jinak, připomněl ministr, což také považuje za špatné.

Druhé řešení vidí ministr i ve výši platů. Odbory chtějí, aby se platy sjednotily. Ministr předpokládá, že se tomuto požadavku vyhoví návrhem zákona o veřejných neziskových nemocnicích. Bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) však připomněl, že pro opozici byl zákon o sjednoceném platu lékařů nepřijatelný, pokud má být ve zdravotnictví soutěž a soukromý kapitál.

Hlavním důvodem odchodu lékařů do ciziny jsou lepší finanční, ale i pracovní podmínky. Propad zčásti vyrovnávají cizinci, v ČR jich pracují tři tisíce. Celkem je v ČR činných 38 tisíc lékařů.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock , ČTK/Doležal Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ