Distributoři léků
Novela zákona o lécích není o zájmech pacientů
16.11.2018 15:44
Legislativní změna pravidel pro obchod s léky, kterou připravuje Ministerstvo zdravotnictví se ještě nedostalo ani do připomínkového řízení a už vyvolává obrovské emoce. Výhrady mají hlavně lékárníci a také distributoři léků, kteří by kvůli novele mohli přijít o možnost volně obchodovat s léky v rámci EU. Jde přitom o miliardy, které by zásah státu přelil od distributorů směrem k výrobcům léčiv.
"Je třeba čestně říct, že ve sporu jde o peníze. Léky jsou nicméně běžnou obchodní komoditou a pokud nehrozí v jednotkách případů nedostatek konkrétního léku na místním trhu, tak není jediný důvod tento obchod omezovat. Plošné omezení exportu je jednoznačně nahrávka výrobcům léčiv, kteří pochopitelně neradi vidí, když jim někdo z Česka doveze levnější léky v rámci trhu EU," říká zástupce Asociace distributorů léčiv Jan Šimon.
Výpadky dodávek léků řeší v posledních letech řada států EU a český trh není výjimkou. Na vině jsou především technické potíže s výrobou či momentální nedostatek konkrétní účinné látky. V drtivé většině případů jsou však příslušná místa o výpadku ve výrobě informována dopředu a v našich podmínkách pak Státní ústav pro kontrolu léčiv dává podnět k omezení exportu daného léku. V současné době je na seznamu 38 léků ve 117 silách a velikostech, které se nesmějí z ČR vyvážet. Podle lékárníků i distributorů léčiv jde o účinný a dostatečný systém ochrany domácího trhu s léky. Ministerstvo zdravotnictví však připravilo novelu zákona, která dává odpovědnost za dodávky léků přímo výrobci a spolu s tím mu dává i pravomoc preventivně zakázat export léčiv do zahraničí.
Přijde žaloba
"Zdůrazňuji, že prakticky jde téměř výhradně o obchody s volně dostupnými léky, kterých je všeobecně dostatek. My je pouze u nás dokážeme levněji nakoupit a v rámci EU se ziskem prodat. Naopak jsou zase léky, které se ze zahraničí vyplatí importovat na náš trh. V okamžiku, kdy ale stát dá jedné podnikatelské skupině, tedy výrobcům léčiv strategickou výhodu, tak z naprosto čistého obchodu s jasnými pravidly vzniká pokřivené prostředí, které s volným trhem nemá nic společného a druhou podnikatelskou skupinu to poškodí," doplňuje Jan Šimon z Asociace distributorů.
Ministerstvo zdravotnictví sice připouští, že takzvané reexporty léků nejsou z daleka hlavní příčinou dílčích nedostatků léků, ale stojí si za tím, že je potřeba pravidla změnit. Odpovědný náměstek ministra zdravotnictví Filip Vrubel, který má pracovní zkušenosti i ze soukromé sféry v obchodu s léky už dříve uvedl, že reexport představuje miliardový byznys, který nepřináší žádnou přidanou hodnotu pro české zdravotnictví, ani pro českého pacienta.
"Zapomněl však dodat, že to české zdravotnictví zároveň nic nestojí a český pacient reexportem nijak netrpí, protože nedostatkové léky se tak jako tak vyvážet nesmějí. Takže, o co tedy jde?" uzavírá Jan Šimon podle kterého jsou distributoři léků připraveni okamžitě žalovat stát v případě, že novela zákona vstoupí v platnost.
Ministerstvo zdravotnictví vydalo následující reakci
"Pro ministerstvo zdravotnictví je zajištění dostupnosti léčiv pro pacienty v lékárnách jednou z priorit. Proto nyní připravujeme novelu zákona, která tuto problematiku komplexně řeší. Omezení reexportu léčiv tím, že bude jen v rukou výrobců, je nezbytným opatřením, které zabezpečí, že léky z českého trhu nekoordinovaně nezmizí bez vědomí výrobce.
Druhým navazujícím opatřením je povinné zřízení objednávkového systému. Tím výrobce zajistí, že se do lékáren dostane jím vyráběný lék, pokud jej lékárna nemůže objednat standardními distribučními kanály. Pacient tak získá jistotu, že bude-li mít od svého lékaře na receptu předepsán léčivý přípravek, který je plně nebo částečně hrazen ze zdravotního pojištění, bude si jej moci vyzvednout v jakékoliv lékárně v ČR.
Ministerstvo považuje za nepřijatelné, aby docházelo k vývozu léků za účelem zisku a na úkor českých pacientů, kterým pak tyto léky chybí. Jakkoliv reexport léčiv není hlavní příčinnou plošné nedostupnosti léčiv, může v konkrétních případech docházet k vývozu většiny zásob z ČR, a tím i k lokální či časově omezené nedostupnosti v některých lékárnách, aniž by dosavadní legislativa měla dostatečně účinné mechanismy, jak tomu zabránit. Připravované omezení reexportu je také v souladu s požadavky České lékárnické komory, která dlouhodobě upozorňuje na nedostatek některých léčivých přípravků v lékárnách," uvedla mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.