Unikátní zákrok
Patnáct let. První mechanické srdce voperoval profesor Jan Pirk
02.04.2018 09:08
Lékaři pražského Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) pod vedením Jana Pirka před 15 lety, 3. dubna 2003, poprvé v ČR a v zemích východní Evropy použili pro záchranu pacienta mechanické srdce. IKEM se může pyšnit řadou unikátních zákroků a nejedním prvenstvím mimo jiné v transplantační medicíně.
Například v roce 1984 zdejší specialisté provedli první úspěšnou transplantaci srdce v tehdejších socialistických státech, v listopadu 2007 provedli lékaři IKEM první úspěšnou kombinovanou transplantaci srdce a plic v ČR. A pacientem IKEM byl i Jakub Halík, který v 2012 jako první na světě žil bez srdce, které mu nahradily dvě pumpy.
Unikátní zákrok byl výsledkem programu "umělého srdce", přesněji mechanické srdeční podpory. Ta je určena pro pacienty, pro které právě vhodné srdce není k dispozici, jako přechodná podpora do transplantace. Prvnímu z pacientů, tehdy 57letému Antonínu Tučkovi, posloužil přistroj Thoratec VAD umístěný na břiše, v květnu téhož roku mu pak bylo úspěšně transplantováno srdce biologické.
Přitom ještě před zákrokem lékaři dávali muži, kterému kvůli špatné činnosti srdce začaly selhávat i jiné orgány, jen několik hodin života. Zhruba pět milionů korun, které stály umělé srdeční komory, přípojné trubičky, pohonná a řídící jednotka zaplatila ze dvou třetin zdravotní pojišťovna, zbytek sponzoři.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.