Přežívat na přístroji? To nechci, bude moci rozhodnout pacient

Domácí
31. 3. 2011 04:48
Součástí zdravotnické reformy je i změna způsobu rozhodovování o přežití na přístrojích (ilustrační foto).
Součástí zdravotnické reformy je i změna způsobu rozhodovování o přežití na přístrojích (ilustrační foto).

České pacienty čeká revoluční změna: budou mít právo rozhodnout, jestli chtějí přežívat na přístrojích, nebo zemřít. Změnu obsahuje návrh zákona o zdravotních službách. Už před třemi lety ho vládě předložil bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Nyní norma znovu ožívá. Stala se součástí zdravotnické reformy ministra Leoše Hegera.

Pokud zákon vejde v platnost, začne v Česku platit jistá obdoba eutanázie: pacient bude mít možnost odmítnout resuscitaci či udržování na přístrojích. Bude to však muset udělat dopředu, kdy je toho ještě schopen, a u notáře. Výslovný souhlas s razítkem a úředně ověřeným podpisem se pak zařadí do pacientovy karty. Bude platit pět let.

"Nemělo by se to týkat případů bezprostředního ohrožení života. Půjde spíše o stavy dlouhodobé nemoci. Pokud sanitka přiveze do nemocnice raněného po nehodě, nebude se v rychlosti hledat v dokumentaci papír s přáním. Lékaři se ho budou snažit zachránit," vysvětluje šéf zdravotního výboru sněmovny Boris Šťastný z ODS. Na znění zákona před třemi lety spolupracoval.

Zneužití nehrozí

Notářsky ověřený dokument se stane součástí zdravotnické dokumentace.Stejně tak podle Šťastného nebude možné aktivně ukončit život pacienta. "Bude tu jen možnost nerozšiřovat nebo neprovádět léčbu. Stejně jako dnes, když pacient podepíše revers," doplnil poslanec Šťastný. Tím, že se pacient vyjádří předem, svobodně a před notářem, nebude možné prohlášení zneužít. "Můj argument je, že vlastního svobodného rozhodnutí zneužít nelze," odmítl obavy Šťastný. O eutanazii podle něj nejde.

České lékařské komoře se přesto nápad nezdá. Norma je podle nich formulována nešťastně a pokládá příliš mnoho otazníků.

"Je pravda, že i dnes pacient podepisuje pozitivní revers, pokud má podstoupit nějaký složitější zákrok, nebo negativní revers, pokud zákrok odmítá. Pro souhlas nepokračovat na přístrojích by ale měla být stanovena přísnější pravidla," říká šéf komory Milan Kubek. Ministerstvo by se podle něj mělo věnovat těm opatřením, která ušetří peníze systému.

Opatrné jsou zatím také Věci veřejné. "Je to víc téma odborné a etické než politické. Je třeba to zvážit," řekl jejich zdravotnický expert Jiří Štětina, sám dlouholetý lékař na ARO.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera je však přijetí zákona důležité. "Přesněji se stanoví práva a povinnosti pacientů," říká. Vláda normu projedná v květnu, v červnu by ho měli dostat na stůl poslanci.

Co dalšího přináší novela zákona o zdravotních službách:

- Právo pacienta na "druhý názor". Pokud bude mít pacient pochybnosti o rozhodnutí svého lékaře, bude se moci nechat bezplatně vyšetřit také u jiného. Dosud tento problém nebyl legislativou upraven.

- Větší kontrola práce lékařů. Pokud udělá lékař chybu, bude moci přijít okamžitě o licenci, a to až na rok. Může také dostat pokutu.

- Zdravotnická dokumentace. Doktoři budou muset dát pacientovi jeho zdravotnickou dokumentaci, pokud o ni požádá.

- Pitvy. Zákon nově vymezuje pravidla pro provádění pitev. Praktický lékař musí zajistit péči o své registrované pacienty nepřetržitě - nejen za života, ale i v době smrti. Připadne mu tedy i péče o těla zesnulých. Za zajištění prohlídek těl bude odpovídat kraj.

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ