Zdravotnictví
Rok od povinných e-receptů. Lékaři vydali téměř 60 milionů
03.01.2019 15:00
V loňském roce bylo elektronicky předepsáno 58,5 milionu receptů na léky a na 56 milionů e-receptů byly léky vydány. Asi pět procent bylo pacientům doručeno na mobilní telefon jako SMS. Informovalo o tom ve čtvrtek v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví. Povinnost evidovat elektronicky každý vydaný recept mají lékaři od ledna 2018. Komora varovala před tím, že další nárůst byrokracie některé lékaře může odradit od provozování praxí. Podle ministerstva se to nepotvrdilo.
"Z dostupných údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky je zřejmé, že trend a dynamika počtu poskytovatelů zdravotní péče v průběhu roku 2018 nijak nevybočuje z typických trendů minulých let a určitě nedochází k masivnímu propadu v žádném segmentu," uvedl ke statistice ministr Adam Vojtěch (za ANO).
Aktivně se do systému zapojilo přes 17 tisíc zdravotnických zařízení, téměř 42 tisíc lékařů a asi 2900 lékáren. Rekordním bylo podle ministerstva pondělí 17. prosince, kdy bylo předepsáno téměř 381 tisíc e-receptů. Téměř dvě třetiny e-receptů jsou vydány ještě v den předepsání.
Kromě klasického vytištěného receptu na papíře mohou pacienti od lékaře dostat předpis jako SMS do svého mobilního telefonu, e-mailem nebo si ho otevřít v mobilní či webové aplikaci. Za rok odešly přes tři miliony SMS a 492 tisíc e-mailů.
Nejpozději začátkem letošního podzimu má začít platit novela zákona, která zavede sdílení soupisu všech léků pacienta se všemi jeho lékaři a lékárníky. Dosud má možnost tento seznam vidět jen pacient, dostupný je na webu či v mobilu po přihlášení. Přihlašovací údaje získá na přepážkách CzechPointu, možné je i přihlášení pomocí elektronického občanského průkazu.
Z průzkumu, který pro Státní ústav pro kontrolu léčiv v říjnu 2018 realizovala agentura STEM/MARK, vyplynulo, že 78 procent oslovených lékařů očekává, že jim připravovaný lékový záznam v jejich praxi pomůže. Umožní jim pohlídat duplicity nebo případné nežádoucí kombinace léků.
"Lékaři oceňují například možnost ověřit si, že si pacient lék skutečně vyzvedl, což u listinného receptu nejde. Jsou třeba i pacienti, kteří si stěžují, že jim předepsaný lék nezabral - a lékař pak zjistí, že si lék ani nevyzvedávali. S lékovým záznamem budou mít lékaři lepší možnost kontroly nad dodržováním léčebného plánu, což je nepochybně dobré," uvedl předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a poradce ministra Štěpán Svačina.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.