Západní Čechy a Praha hlásí kritický nedostatek zdravotních sester. Pomoci by mohly jejich kolegyně ze Slovenska. Celá tisícovka z nich tam dala výpověď kvůli nízkému platu.
Nepokoje zdravotnického personálu vypukly nejdříve v Žilině. Následně se přidali zaměstnanci nemocnic v dalších pěti slovenských městech. Minulé pondělí podalo výpovědi celkem 970 zdravotníků, zejména sestry a porodní asistentky. Obvyklá dvouměsíční výpovědní lhůta jim uplyne na konci ledna, tedy přibližně měsíc před slovenskými parlamentními volbami. Zdravotní sestry tak načasováním chtějí dotlačit vládu Roberta Fica k zohlednění jejich praxe v platech, změně způsobu výpočtu mezd či garanci platů zákonem pro všechny zdravotníky.
Pokud by sestry od výpovědí neustoupily a v únoru nenastoupily do práce, mohlo by to poznamenat chod zdravotnických zařízení podobně jako v roce 2011. Slovenská vláda je však zatím neoblomná. Naplnění požadavků nespokojených zdravotníků by si podle ministra zdravotnictví Viliama Čisláka vyžádalo dodatečných 135 milionů eur (3,6 miliardy korun), které však stát nemá.
"I kdyby sestry skutečně skončily, zdravotní péči to nenaruší," uvedl ministr, aby uklidnil nervózní veřejnost.
Zdravotnické odbory na Slovensku hned po jeho vyjádření vyrazily do protiútoku: nebudou-li peníze navíc, sestry mohou jít pracovat do České republiky. Nehrozí tu jazyková bariéra a finančně by si polepšily. Na Slovensku činí průměrný plat zdravotní sestry v přepočtu 27 tisíc, v Česku 33 tisíc korun. Navíc by je tuzemský zdravotnický systém přijal s otevřenou náručí.
* Mají slovenské sestřičky dostatečné vzdělání?
* Jak by mohla pomoci českému zdravotnictví uprchlická krize?
ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY ČTĚTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.