VV "rathovatí". Ceny léků má opět určovat ministr s odborníky

Domácí
6. 3. 2011 10:30
Kdo má určovat ceny léků? Politici se přou (ilustrační foto).
Kdo má určovat ceny léků? Politici se přou (ilustrační foto).

Poté, co Věci veřejné prosadily svou vizi nových důchodů, spřádají plány na reformu zdravotnictví. Změnit chtějí například způsob, jakým stát reguluje ceny léků.

Zatímco nyní určuje cenu léků Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v takzvaném správním řízení, nově by se měla tato pravomoc vrátit do rukou ministerstva a dalších odborných organizací, například České lékařské komory, odborných svazů a podobně. "Je potřeba obnovit dohadovací řízení, které fungovalo před Julínkem," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ poslanec Věcí veřejných Michal Babák.

Původní systém, kdy o cenách léčiv rozhodovala skupina lidí na ministerstvu zdravotnictví, přitom v roce 2008 zrušil Ústavní soud. Česku totiž hrozily arbitráže, protože evropská legislativa žádá, aby se ceny léků určovaly transparentně.

Korupci lze zabránit, tvrdí Babák

Transparentnost při stanovování cen požaduje i EU.Věci veřejné nicméně argumentují tím, že je současný systém nefunkční: SÚKL nestíhá v souladu se zákonem ceny léků každoročně revidovat, a tak se na trh často dostávají předražené. Stát kvůli tomu nereaguje na změny kurzu měny. "Není možné, abychom nakupovali léky za 28 korun za euro," uvedl Babák. A zdravotnický expert Věcí veřejných Jiří Štětina  přitakává: "Julínkovo řešení nebylo šťastné."

Na možný problém s korupcí ale Věci veřejné zatím reagují zdrženlivě. "Jsme teprve na počátku, ale nějak bychom to určitě řešili," tvrdí Babák. Čím více organizací se bude řízení účastnit, tím podle něj zůstane menší prostor pro korupci.

Návrhem na změnu regulace cen léků Věci veřejné potvrzují svůj směr nejlevicovější vládní strany. Stejný postup totiž v minulosti prosazoval i stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath. "Rozhodně už je nesmí stanovit Státní ústav pro kontrolu léčiv a nesmí to mít formu správního řízení. Ten systém se musí trochu vrátit k tomu, co tady bylo předtím," popsal Rath své představy on-line deníku TÝDEN.CZ už loni před parlamentními volbami, kdy si ještě mohl dělat naděje na post šéfa resortu.

Poslanec ČSSD David Rath.Moc nad penězi, které se za léky utratí, chtěl Rath znovu svěřit ministerstvu. Pokud by se během krátké doby nedohodli výrobci, pojišťovny a lékaři, konečný verdikt by vynesl sám ministr. Jediné, čím by byl vázán, by bylo vlastní svědomí a takzvaný referenční koš - tedy seznam cen, které za léky platí jiné evropské státy. Měly by v něm být ty země, které hospodaří s přibližně stejným hrubým domácím produktem.

"Proti Hegerovi nepůjdeme"

Svůj návrh reformy zdravotnictví mají zástupci Věcí veřejných představit koaličním partnerům na příštím jednání K9. "Rozhodně nebudeme mít zásadně jiný názor než koalice," zdůraznil zdravotnický expert Věcí veřejných Jiří Štětina.

Mezi véčkařské reformní pilíře patří stanovení takzvaného standardu a nadstandardu, boj s korupcí a změna lékové politiky. Podle Štětiny by se na trh měly například dostávat jen přípravky, které jsou prokazatelně účinné. Plýtvat by se rovněž nemělo s nakupováním nových technologií. Tlačit chtějí Věci veřejné i na zdravotní pojišťovny. Mají prý na provozu a mzdách spořit stejně jako ministerstva.

Sjednocení sazby DPH a jeho dopad na zdravotnictví Věci veřejné neřeší. "V systému zdravotnictví je peněz víc, než je potřeba. Ministerstvo to musí ufinancovat," reagoval Babák na varování ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), že skokové zvýšení daně z přidané hodnoty bude pro zdravotnictví miliardový zásah.

Ministerstvo návrat "před Julínka" odmítá

Ministerstvo naopak nesouhlasí s návrhem Věcí veřejných na změnu regulace lékových cen. "Takhle stanovovat cenu léků nelze," komentoval pro on-line deník TÝDEN.CZ plán véčkařů náměstek Vladimír Pavelka. Chyby současného správního řízení plánuje resort vyřešit po svém. Například zkrácením lhůt či revizí celých skupin léků namísto jednotlivých položek. A odlišné představy mají i další koaliční strany. Zejména ODS.

Jak je to v Česku s cenami a úhradami léků

- Stát u každého léku stanoví:

1) maximální cenu, kterou nesmí výrobce překročit

2) úhradu, tedy částku, kterou z léku zaplatí pacientům pojišťovna

 

- Dříve úhradu stanovila takzvaná kategorizační komise - skupina lidí, kteří zasedali na ministerstvu zdravotnictví. O cenách zase rozhodovalo ministerstvo financí. Rozhodovalo se často na základě neznámých podkladů.

 

- Evropská legislativa však požaduje, aby se úhrady léků stanovovaly transparentně. Výrobce i pojišťovna navíc musejí mít možnost se odvolat, pokud se jim stanovená cena nelíbí. Česku za původní neprůhledný systém hrozila žaloba u Evropského soudu.

 

- Ústavní soud proto odebral k 1. lednu 2008 ministerstvu rozhodování a svěřil ho do rukou Státního ústavu pro kontrolu léčiv. V platnost také vešel nový zákon o veřejném zdravotním pojištění. Ten říká, že ústav musí každý rok ceny i úhrady léků přezkoumat a pokud možno snížit. Česko si k tomu vybralo způsob správních řízení. Ústav ale každoroční revizi léčiv nestíhá. Proto některé léky stát stále nakupuje za kurz koruny, který platil před třemi lety.  

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ