Desetitisícům nejchudších z řad zdravotně postižených a seniorů svitla naděje. Jak před časem informoval on-line deník TÝDEN.CZ, zdravotní pojišťovny od ledna odmítly proplácet takzvané inkontinenční podložky, které pomáhaly lidem trpícím samovolným únikem moči. Nyní Všeobecná zdravotní pojišťovna couvla.
"Od února by měla podložky opět proplácet, právě mě o tom VZP informovala e-mailem," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký. "Na doporučení ministerstva zdravotnictví a po dohodě mezi plátci budou opětovně zařazeny do úhrad z prostředků veřejného zdravotního pojištění," potvrdil to mluvčí pojišťovny Jiří Rod.
"To je skvělá informace," přivítal to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. "Ukazuje se, že když se neziskové organizace sjednotí v postupu, mohou rozhodnutí pojišťoven zvrátit ve svůj prospěch," dodal.
Důvodů, proč VZP přestala podložky proplácet, je několik. Mimo jiné tak uspoří přibližně sto milionů korun ročně. Navíc jsou prý ze zákona hrazeny už prostředky, které slouží k přímé aplikaci na tělo, například plenkové kalhotky. Podle mluvčího pojišťovny Jiřího Roda to pro VZP znamenalo, že doposud platila za podobné zdravotní pomůcky dvakrát. "Vyřazení absorpčních podložek je tedy pouhým odstraněním duplicitní úhrady," obhajoval před čtrnácti dny opatření Rod. K VZP se připojily i další zdravotní pojišťovny.
Neziskové organizace a lékaři před jejich postupem ovšem varovali. Podle Národní rady osob se zdravotním postižením se postup pojišťoven dotkl minimálně 25 tisíc lidí, z nichž většinu tvoří handicapovaní a senioři. "Většinou jde o ty úplně nejchudší, většinou ležící pacienty, kteří na to nemají," konstatoval před časem pro TÝDEN.CZ předseda NRZP Václav Krása. V některých případech podle něj hrozilo, že budou muset doplácet až 800 nebo 900 korun měsíčně. Jejich důchod však často nedosahuje ani deseti tisíc korun měsíčně.
Urologové potom varovali, že se handicapovaní a senioři, kterých se to týká, budou snažit šetřit. Inkontinenční podložky používané na postele, by podle nich nahrazovali igelitem, což by vedlo k těžkým proleženinám mnohdy zasahujícím i ke kosti. S postupem pojišťoven nesouhlasilo ani ministerstvo zdravotnictví. Byl podle něj protiprávní.