Evidence tržeb
Zdražíme, hlásí hospody před startem EET. Mnohé skončí
28.11.2016 19:03
Nárůst měsíčních nákladů až o desítky tisíc korun i výrazné provozní komplikace očekávají po zavedení elektronické evidence tržeb (EET) majitelé restaurací a ubytovacích zařízení v Olomouckém kraji. Podnikatelé si museli pořídit speciální zařízení na evidenci tržeb a chystají se také zvýšit počet zaměstnanců, aby od prosince po spuštění této nové administrativní povinnosti nevázla obsluha zákazníků. Některé restaurace kvůli nákladům na EET zřejmě zdraží jídlo a pití.
Provozovatel lyžařského areálu a penzionů v Ostružné Petr Jonáš vypočítal, že EET bude jeho podnik ročně stát zhruba 300 tisíc korun. Část nákladů souvisí s pořízením a provozem on-line evidence tržeb přijatých od hostů v restauraci a penzionech. "Budu muset navíc zaměstnat dalšího člověka. Neumím si to vůbec představit, protože nemůžeme sehnat ani uklízečky, natož recepční, které můžu svěřit peníze," řekl Jonáš.
Na pokraji zavření byla po 13 letech provozu kvůli EET oblíbená hospůdka U Kuděje v Olomouci. "Manželka se rozhodla, že ji za těchto podmínek už nebude dál provozovat a krátce před důchodem se půjde zaregistrovat na úřad práce. Po dlouhé diskusi se hospůdku rozhodla převzít naše dcera," řekl Michal Giacintov, který stál u zrodu hospůdky U Kuděje.
Anketa:
Bude mít EET zásadní přínos pro českou ekonomiku?
-
Ano, zcela určitě. 39 %
-
Ne, je to výstřel mimo. 44 %
-
Je mi to jedno. 17 %
Pořízení základního vybavení pro EET podle Giacintova stálo 15 tisíc korun. "A to jsme zvolili nejlevnější možné řešení," podotkl Giacintov, podle nějž příprava na EET zabrala spoustu času. "Jenom zavedení internetu, který nás bude stát 500 korun měsíčně, trvalo celý den," uvedl Giacintov. Evidence tržeb bude podle něj administrativně náročná a hospůdka si bude muset najmout účetní, což dál zvýší náklady.
Jako velkou komplikaci hodnotí EET provozovatel restaurace U Anči v Olomouci Dalibor Ondráček. "V době obědů bude u nás muset pracovat jeden člověk navíc, aby hosté zbytečně nečekali," řekl Ondráček. Evidence tržeb podle něj zdržuje při placení, jelikož na potvrzení se čeká několik vteřin. Restauraci U Anči zapůjčil základní vybavení k EET pivovar, který ji zásobuje. Přesto počáteční náklady Ondráček odhadl na 20 tisíc korun. "Musím například dokoupit mobilní terminály pro číšníky. Dalších 10 tisíc korun nás bude na mzdách měsíčně stát výpomoc v době oběda. Budeme mít také měsíční náklady například na software, " vypočítal náklady Ondráček.
Giacintov nevyloučil, že hosté kvůli EET zaplatí v hospůdce U Kuděje za pivo více peněz. Rozhodnutí o zdražení padne poté, co bude vyčíslen nárůst nákladů. "Záležet bude i na tom, jak se bude chovat konkurence. Pokud nezdraží a bude odliv hostů, tak zavřeme," dodal Giacintov. Také podnikatel Jonáš tvrdí, že zvýšení roční nákladů o 300 tisíc korun neustojí bez zdražení jídla v restauraci a cen za ubytování "Už to ale bude na hraně, protože Jeseníky nejsou Krkonoše a ceny tady nejsou příliš vysoké," míní Jonáš. Soudí, že penzionům hrozí úbytek klientů. O zvýšení cen jídla a pití uvažuje i majitel restaurace U Anči.
Zdraží i řada restaurací v Moravskoslezském kraji. Růst cen se dotkne nápojů i jídel. Někde ceny porostou až o 15 procent. Restauratéři to vysvětlují vyššími náklady. Někteří provozovatelé místo shánění pokladen podnikání raději ukončili. I když měli i jiné důvody, připouštějí, že elektronická evidence byla pomyslným posledním hřebíčkem do rakve.
Podnikání v restauraci Neptun v Dolním Benešově na Opavsku ukončila k 1. listopadu Simona Závěšická. Uvedla, že změny v evidenci tržeb byly jedním z důvodů. "Příčin ale bylo více. Měli jsme problém sehnat zaměstnance. Majitel do budovy nechtěl investovat, také jsem chtěla být více s rodinou," řekla podnikatelka. Pak se objevily komplikace spojené s EET, a to byl podle ní definitivní důvod pro ukončení provozu restaurace.
Nespokojenost hospodských proto chápe. "Kdyby ale nekrátili odvody, někteří by si na sebe ani nevydělali," řekla.
Podobně na tom je i Vladimír Kovář, který ještě nedávno vedl restauraci U Čochtana v Hlučíně na Opavsku. I on hovoří o více důvodech, proč skončil. Hlavně mu vadil vysoký nájem, který se mu dlouhodobě nedařilo snížit. "I s tím bychom ale ještě rok nebo dva vydrželi. Pak ale přišly ty věci s EET, a tak jsem se rozhodl restauraci zavřít," řekl.
Dodal, že nechtěl investovat tisíce korun do nového pokladního systému. Hlavně měl strach, jak by personál v návalech během letní sezony stíhal všem tisknout účtenky.
Částku okolo 18 tisíc korun do nových pokladen a pokladních systémů investoval provozovatel hlučínské Hospody 56 Jaroslav Zdařil. "Jeden systém jsme už několik dnů testovali. Druhý mobilní, se kterým holky mohou chodit po hospodě, jsem dnes dokoupil," řekl. Náklady jsou podle něj mnohem vyšší než částka 5000, korun, kterou si bude moci odečíst z daní.
Už nyní ví, že po zavedení EET bude muset zdražit. Předpokládá zvýšení cen okolo deseti procent: "Je to zátěž. Odnesou to lidi. Co vím, zdražovat budou všechny hospody a restaurace v okolí."
O zvýšení cen uvažuje i Ilona Vítková z restaurace Laguna v Hlučíně. "Ještě jsem to nepočítala, ale mělo by se zdražovat," připustila. EET považuje za klacky házené ministerstvem pod nohy podnikatelů. Bojí se hlavně léta, aby obsluha v plné restauraci stíhala vydávat účtenky.
Na pomalý systém a tisk účtenek si už dnes stěžuje Kateřina Ptáčková z Pilsner Urquell Original Restaurant Slezska v Ostravě. "Vydání jedné účtenky trvá minutu. Navíc už nemůžeme vytisknout jednu a pak ji hostům rozpočítat. Musíme tisknout každému platícímu zvlášť," řekla. I ona už část jídel zdražila, další sortiment to ještě čeká. "Jídla na jídelním lístku podražila o deset korun, meníčka zdražíme o polovinu od příštího týdne. Náklady na EET jsou prostě vyšší," potvrdila.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.