Vánoční poselství
Zeman: Naposledy se řevem dorozumívali neandertálci
26.12.2014 13:30 Aktualizováno 26.12. 16:17
Miloš Zeman ve Vánočním poselství ocenil současnou vládu za to, že podle něj dala lidem naději a tím povzbudila ekonomiku. Svým odpůrcům pak vzkázal, že nikdy neustoupí řvoucímu davu. Většina politiků hodnotí Zemanův projev spíše kriticky, chyběl jim větší nadhled a vize, někteří se obávají, že Zeman svým proslovem dále rozdělil společnost.
Naděje je podle Zemana významným psychologickým faktorem ekonomického růstu a vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) tak "roztočila kola" ekonomiky. Současnému kabinetu vyčítá pouze nynější podobu služebního zákona. Je prý diskriminací nestraníků. Právě služební zákon označil Zeman za jediný, ale zato podstatný rozpor mezi ním a vládou.
Zeman zdůraznil, že chce být prezidentem suverénní České republiky, která hájí své národní zájmy a nepodléhá vnějším tlakům jako v době komunistické Varšavské smlouvy nebo Rady vzájemné hospodářské pomoci. Prezident je často kritizován za svůj postoj k rusko-ukrajinskému konfliktu, podle jeho odpůrců nejsou Zemanovy názory v souladu s politikou Evropské unie a Severoatlantické aliance.
Zeman reagoval i na některé protesty proti jeho výrokům z poslední doby. Řevem se podle něj dorozumívali naposledy neandertálci. Upozornil ale, že každý má právo na vlastní názor a při cestách do krajů se s ním může kdokoliv setkat. "A těm, kdo mají nesouhlasný názor, dávám vždy právo prvního slova. Žijeme ve svobodné společnosti a na svoje mínění, nezávislý názor, má tedy právo každý. Dokonce i prezident republiky," řekl.
Za svými výroky si stojí. O ruské dívčí kapele Pussy Riot zopakoval, že "pornografickou skupinku s vulgárním názvem" nepovažuje za symbol boje za lidská práva. Právě anglický výraz "pussy", který s nesprávnou výslovností a překladem "kunda" v listopadových Hovorech z Lán Zeman použil, se stal drtivým vítězem ankety Slovo roku. Informoval o tom server Lidovky.cz, který anketu ve spolupráci s Lidovými novinami pořádá.
Někteří lidé v uplynulých týdnech kritizovali také prezidentovo tvrzení, že zásah komunistické bezpečnosti na Národní třídě 17. listopadu nebyl masakr. "Nikdy se nebudu podbízet přikrášlováním našich dějin podle principu co Čech, to hrdina, i když vím, že by to bylo nanejvýš populární," řekl Zeman. Podotkl rovněž, že nikdy nebude brát vážně bývalé antichartisty jako dnešní bojovníky za demokracii.
Závěrečnou část jeho poselství, v níž polemizoval se svými odpůrci, kritizovali někteří politici. "Zbytečně jitřil rány nad svými letošními konfliktními vyjádřeními, která společnost rozdělují. Mohl se nad ně povznést," uvedl ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš. Zemanovi dal za pravdu v kritice služebního zákona, se kterou naopak nesouhlasili jiní, například premiér Sobotka nebo místopředseda lidovců Jan Bartošek.
Nejtvrdší v hodnocení byli členové opozičních TOP 09 a ODS. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek v projevu postrádal vizi do budoucího roku. V narážce na vulgarismy, které Zeman pronesl v Hovorech z Lán, ocenil, že byl rozhovor předtočen. Z bezpečnostního hlediska to podle něj bylo velmi důležité. Naopak šéf Úsvitu Tomio Okamura projev pochválil: "Jako kdyby četl moje myšlenky," podotkl.
Šéf sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) považuje Zemanův projev za osobní a bilanční, ale nikterak překvapivý. Od prezidenta by očekával více než jen bilanci vlastních kroků. Chyběl mu nadhled a zmínka o dění ve světě. Hamáčkův stranický kolega a ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier Zemanův projev vůbec nesledoval. "Nehodlám si kazit Vánoce poslechem takto pokleslého žánru," napsal.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.