Výročí
Zeman s Kiskou položili věnce na Vítkově. Nechyběli ani premiéři
28.10.2018 11:12 Aktualizováno 28.10. 11:29
Čeští a slovenští politici, včetně prezidentů a premiérů obou zemí, zástupci armády a veteráni si u Národního památníku v Praze na Vítkově připomněli 100. výročí vzniku samostatného Československa. Po společném příchodu hlavy českého státu Miloše Zemana a slovenského prezidenta Andreje Kisky zazněly česká a slovenská hymna. Politici pak za deštivého a chladného počasí k památníku položili věnce.
Pietní akt zahájil jako obvykle chorál Ktož sú boží bojovníci, za jehož zvuků vojáci přinesli historické armádní prapory. Nastoupené vojenské jednotky pak nejprve pozdravily ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) a náčelníka generálního štábu české armády Aleše Opatu. Po nich prošli před vojáky prezidenti Česka a Slovenska.
Prezidenti spolu s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO) a slovenským premiérem Peterem Pellegrinim, čelnými představiteli českého a slovenského Parlamentu, armády či církví a veterány položili věnce k hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově. Minutou ticha pak uctili památku všech vojáků padlých v boji za svobodu a nezávislost. Vojáci vystřelili za zvuků trubky několik čestných salv.
Akci provázela silná bezpečnostní opatření. Novináři procházeli před zahájením piety bezpečnostním rámem a byly prověřovány jejich tašky a batohy. Během piety také letos doprovázelo politiky více bodyguardů než obvykle, řekl České televizi bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Podle něj to bylo mimo jiné kvůli deštivému počasí, kdy členové ochranné služby museli držet nad účastníky akce deštníky.
Český prezident při příležitosti státního svátku ještě jmenuje nové generály a udělí státní vyznamenání. Slovenský prezident Kiska zahájil svůj program již ráno v Bratislavě položením věnců k soše spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika. Pieta na Vítkově pak zahájila Kiskův program v Česku. Položí ještě mimo jiné věnec ke hrobu Tomáše Garrigua Masaryka v Lánech a zúčastní se večerního udílení vyznamenání na Pražském hradě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.