Zeman: Společná armáda by se teď Evropě hodila

Domácí
25. 8. 2015 16:41
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman.

Evropská unie musí chránit své hranice před běženci, řekl v projevu před českými velvyslanci na Hradě prezident Miloš Zeman a zopakoval myšlenku na vytvoření společné evropské armády. Zeman taky slíbil investiční dohody s Čínou a vyslovil se obecně proti sankcím, embargům a bojkotům. Vyzval rovněž k posílení ekonomické diplomacie.

Anketa:

Jak podle vás zvládá vláda České republiky současnou uprchlickou krizi?

"Jsem samozřejmě pro to, aby Evropská unie chránila svoje hranice," řekl prezident. Podotkl, že když v minulosti mluvil v Evropském parlamentu o potřebě vytvořit evropskou armádu, vzbudil úsměvy. "Dnes by se nám taková armáda nesmírně hodila," poznamenal Zeman, podle kterého evropská organizace Frontex (Evropská agentura pro řízení operativní spolupráce na vnější hranici EU) není dostačující. "Proto si myslím, že základní nedostatek Evropské unie je nedostatek vůle vyvolat tuto společnou obranu jednotné hranice," zdůraznil prezident v souvislosti s migrační vlnou a převaděčstvím.

Ačkoli Česko nabízelo pomoc Řecku a Itálii, které čelí největší zátěži migrační vlny, pomoc, nebyla podle prezidenta v zásadě reflektována. "Je zapotřebí hledat i cesty, jak migrační vlně, tedy ilegálním uprchlíkům, nikoli uprchlíkům, které česká vláda přijme, zabránit, a to pokud možno už na hranicích naší republiky," řekl Zeman. Před výstavbou zdí nebo plotů jako například na maďarsko-srbské hranici dává přednost fyzické ochraně.

Prezident opět apeloval k posílení ekonomické diplomacie, aby se českému hospodářství dařilo i v budoucnu. Každý velvyslanec by měl podle něho znát trh přijatelný pro české exportéry a pomáhat zahraničním investicím v Česku. "A když to neumí, měl by odejít," zdůraznil.

Sám se označil za propagátora spolupráce s Čínou, kterou navštíví začátkem září a zúčastní se tam taky oslav konce druhé světové války v tichomoří. "Jsem rád, že v souladu s vládou budu moci v Pekingu mimo jiné být účasten i podpisu několika významných dohod, které, jak doufám, zahájí čínskou investiční expanzi v České republice," řekl Zeman.
Zeman věří, že se podaří otevřít taky "poněkud zakletý" indický trh, a uvedl, že plánuje cestu do Ázerbájdžánu a do Latinské Ameriky, kde je podle něho možné vytvořit rovněž jisté exportní pozice.

Protože je Česko malá, exportně zaměřená ekonomika, mělo by podle Zemana protestovat proti sankcím, embargům a bojkotům. V této souvislosti prezident věří, že se v budoucnu obnoví korektní vztahy s Ruskem, které čelí sankcím Západu kvůli ukrajinské krizi.

Zeman v projevu před velvyslanci, kteří jsou v nyní Praze na každoroční poradě, taky ocenil podle něho korektní spolupráci s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem. Hovořil rovněž o zahraničních misích české armády, v nichž podle něho nastaly pozitivní posuny. Vyzdvihl vyslání českých důstojníků na Golanské výšiny, byť je účast symbolická, a ocenil stálou přítomnost v Afghánistánu. Za rozumné Zeman označil to, že čeští vojáci působí i v misích v Mali a na Sinaji, a uvedl, že se jedná i o účasti v misích v Keni, případně v Čadu. Užitečné by podle prezidenta bylo i vyslání vojáků do mise UNIFIL v Libanonu.

"To není žádný agresivní militarismus, to je pouze snaha, aby teroristé nemohli rozvíjet svoje aktivity tím způsobem, aby se jejich spící buňky nakonec objevily i na českém území," dodal Zeman.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ