TÝDEN s prezidentem
Zeman: U Čapího hnízda jde o 50 milionů. Sobotka ale u OKD připravil stát o pět miliard
07.09.2017 20:51 Původní zpráva Aktualizováno 07.09. 21:18
Prezident Miloš Zeman považuje "přinejmenším za podezřelé", že se pár týdnů před parlamentními volbami řeší kauza Čapí hnízdo, ve které figuruje poslanec a lídr favorita voleb Andrej Babiš, a kauza privatizace těžební společnosti OKD, ve které se skloňuje jméno současného premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Zeman to řekl v pořadu televize Barrandov TÝDEN S PREZIDENTEM.
"Platí, že každému je třeba měřit stejným metrem. Společné s Čapím hnízdem (ve středu sněmovna vyhověla žádosti policie a vydala k trestnímu stíhání Andreje Babiše a místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka - pozn. red.) vrcholí před těsně volbami i kauza privatizace OKD (premiér Sobotka byl v roce 2004, kdy stát prodal část svého podílu v těžební společnosti, ministrem financí - pozn. red.). To považuji za chybu. Ano, je nutné obě záležitosti důkladně vyšetřit, ale považuji za podezřelé, že se to přetřásá těsně před volbami," řekl Zeman v rozhovoru s generálním ředitelem televize Barrandov a předsedou představenstva mediálního domu EMPRESA MEDIA Jaromírem Soukupem, když oba probírali, zda se jedná o policejní provokaci.
Anketa:
Myslíte si, že žádost policie o vydání poslance a lídra ANO Andreje Babiše k trestnímu stíhání ovlivní podzimní volby?
Zeman si v pořadu TÝDEN s prezidentem položil otázku, komu to vše slouží. "Tak, Kubiceho zpráva před lety poškodila ČSSD a prospěla soupeřům ČSSD. Teď kauza Čapí hnízdo, to je jasné, Babišovi to neprospěje. A kauza OKD poškozuje ČSSD. Odpovědný je jednoznačně exministr financí (Sobotka). Stát v roce 2004 prodal za čtyři miliardy svůj podíl v OKD společnosti Karbon Invest. Za dobu pouhých dvou měsíců Karbon Invest přeprodal tento nabitý podíl Zdeňku Bakalovi za devět miliard. To nebyla dividenda, šlo o kupní cenu. To znamená, že je tady něco, co já nazývám slovem vývar. To je rozdíl mezi devíti a čtyřmi miliardami, což je tedy pět miliard, řekl Zeman a dodal: "Bývalý ministr připravil svou - ať jsem zdvořilý - neschopností o pět miliard korun. Zatímco v kauze Čapí hnízdo se bavíme o 50 milionech korun, které se nadto investovaly do rekreačního areálu sloužícího pro širokou veřejnost," uvedl Zeman v televizi Barrandov s tím, že by ho eminentně zajímalo, kam se ty peníze poděly. "To není špendlík, pět miliard, to je suma peněz. Kdo ty peníze vzal? Kam je uložil? Co s nimi udělal?" ptal se prezident. "Kdo je vinen, ať rozhodne soud," řekl v diskuzi Jaromír Soukup. V dalším pořadu televize Barrandov Duel Jaromíra Soukupa Tomio Okamura má o viníkovi sporné privatizace OKD jasno. "Jednoznačně to byla zodpovědnost vlády premiéra Grosse, a tedy i bývalého ministra financí Sobotky," řekl Okamura.
Sobotka se hájí
"Kvůli privatizaci OKD by měl být před soudem ten, kdo rozhodl o tom, že stát v důlní společnosti přišel o majoritní většinu. Souzeni by měli být také lidé, kteří z firmy po roce 2004 vytahali obrovské peníze," řekl minulý pátek premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) své výpovědi před soudem, který údajně nevýhodnou privatizaci podniku probírá. Privatizaci hájil například tím, že s OKD prodala za nejvyšší nabízenou cenu.
Podle Sobotky problém vznikl o osm let dříve, než o prodeji rozhodovala vláda, kde byl ministrem financí. Podle něj se bezdůvodně snížil podíl státu v OKD pod polovinu. "Stát přišel o majoritu, znehodnotil se ten minoritní podíl a nic se nestalo," řekl Sobotka.
Prodej uskutečnila vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Doporučení k privatizaci tuzemských dolů však dostala od komise vláda Václava Klause v roce 1997, tedy o sedm let dříve, než stát akcie prodal. Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest.
Obžaloba tvrdí, že tehdejší cena státního podílu byla nejméně 9,8 miliardy. Majitelé Karbon Investu Viktor Koláček a Petr Otava prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do dvanácti miliard korun.
V trestní kauze čelí obžalobě znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu, a dále dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti. Všichni vinu odmítají.
Sobotka zopakoval svůj dlouhodobý názor, že stát prodal akcie OKD za vyšší cenu, než uváděl posudek, a za vyšší cenu, než byly jiné nevyžádané nabídky nebo doporučení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Postup státu podle něj navíc později posvětila Evropská komise.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.