Pražský hrad zveřejnil příjmy vedoucích pracovníků své kanceláře. Z informací na hradním webu vyplývá, že ředitelé odborů loni brali včetně odměn v průměru 50 tisíc až 80 tisíc Kč čistého za měsíc. Průměrný čistý měsíční příjem vedoucího kanceláře Vratislava Mynáře činil 119 636 korun, jeho zástupce Petr Mužák měl zhruba o 36 tisíc méně.
Anketa:
Kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář bral loni v průměru 119 tisíc korun čistého. Zdá se vám to...
Výši svého platu Mynář sdělil v médiích koncem předchozího týdne. Zveřejnění platů ostatních vedoucích zaměstnanců kanceláře avizoval na dnešek. Rozhodl se poté, co k tomu dostal souhlasné stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů, které si vyžádal.
Z celkového měsíčního průměrného čistého výdělku vedoucího hradní kanceláře činil základní plat 78,4 tisíce korun, zbytek, 41,2 tisíce korun, byla odměna. Ředitelé jedenácti odborů dostávali průměrnou měsíční odměnu mezi 11 až 21 tisíci korun.
Mezi vedoucími zaměstnanci hradní kanceláře jsou například prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, ředitel protokolu Jindřich Forejt, šéf analytického odboru Radek Augustin, ředitel zahraničního odboru Hynek Kmoníček, Václav Pelikán, který vede na Hradě legislativní odbor, Jan Fulík coby ředitel bezpečnostního odboru, ředitelka odboru památkové péče Ivana Kyzourová nebo šéfka hradního archivu Libuše Benešová.
Mynářův hrubý měsíční plat včetně odměn loni dosáhl ke 167 500 korunám, což je zhruba stejně, kolik měl předseda vlády Bohuslav Sobotka. Premiér měl loni podle zákona 150 100 korun hrubého měsíčně, vedle toho mu náležela měsíční náhrada ve výši 19 200 korun. Předseda vlády má ale nárok mimo jiné i na proplacení vnitrostátních letenek při služebních cestách, proplacení zahraničních cest a ubytování s tím spojeným a na služební vozidlo s řidičem i k soukromým účelům.
Mynář se ale zveřejnění platu dlouho bránil, nedávno ho kvůli tomu kritizovala poslankyně za TOP 09 Věra Kovářová a opakovaně na to upozorňoval tisk. Mynář tuto kritiku odmítl jako hysterické a účelové výkřiky. Ve spolupráci s legislativním odborem kanceláře prezidenta prý nechal připravit několik variant zveřejnění platů vedoucích úředníků na Hradě a tu výslednou poslal k posouzení ÚOOÚ.
Podle Kovářové ale Mynář se zveřejněním platů dlouho váhal, čímž porušil zákon o svobodném přístupu k informacím. "Od podání žádosti o informace o platech do jejich poskytnutí uběhl přibližně rok, tedy téměř 365 dní. Zákonná lhůta činí 15 dní," sdělila Kovářová poté, co se na webových stránkách Hradu objevily platy vedoucích zaměstnanců. Současně připomněla, že hradní kancelář do dneška nezveřejnila ani výroční zprávu o poskytování informací za loňský rok, kterou měla povinnost zveřejnit nejpozději 1. března.