Zemřel Valtr Komárek, jedna z tváří listopadu 1989

Domácí
16. 5. 2013 13:15
Valtr Komárek zemřel ve věku nedožitých třiaosmdesáti let.
Valtr Komárek zemřel ve věku nedožitých třiaosmdesáti let.

Podle prezidenta Miloše Zemana přišla Česká republika úmrtím Valtra Komárka o jednu z nejvýraznějších postav polistopadové české politické scény. Prezident svého přítele Komárka naposledy viděl v nemocnici. Úmrtí prognostika a politika zarmoutilo i bývalého prezidenta Václava Klause.

"Myslím si, že odešla jedna z nejvýraznějších postav polistopadové české politické scény, a že tuto postavu v období rozjitřeného předvolebního politického boje budeme dlouho postrádat," napsal v reakci na Komárkovo úmrtí Zeman.

Společná schůze SL a SN FS v Praze . Na snímku z roku 1990 poslanec FS Valtr Komárek (vpravo) a Miloš Zeman."Naše poslední setkání bylo v nemocnici, kde už ale umíral. Obdivoval jsem jeho smysl pro humor, jeho laskavost, jeho soucit s názorovými oponenty, kterým s úsměvem vysvětloval své argumenty," dodal Zeman.

Prezident připomněl, že Komárek byl hostem sjezdu jeho Strany práv občanů - zemanovců. Tehdy prý vyjadřoval optimismus.

Komárkova smrt zasáhla také Zemanova předchůdce ve funkci Klause. "Profesora Komárka jsem si vždy vážil a jeho odchod mne velmi zarmoutil. Ještě v srpnu 2010 jsem měl možnost přivítat jej na Pražském hradě a osobně mu poblahopřát k 80. narozeninám, kterých se dožil v dobré formě a kondici," uvedl Klaus.

Bývalý prezident Komárkovi k osmdesátinám udělil zlatou prezidentskou plaketu. "Toto osobní ocenění dávám osobnostem, které vynikly ve svém oboru, které jsou známé a uznávané v celé naší společnosti a které navíc oslovily a obohatily i mne osobně," dodal Klaus.

Komplikace po operaci plic

Dvaaosmdesátiletý čestný předseda ČSSD a jeden z hlavních aktérů listopadu 1989 podlehl komplikacím po operaci plic. Kvůli ní byl Komárek zhruba od začátku května v nemocnici Na Homolce. 

"Včera se jeho stav náhle zhoršil. Je to neskutečná ztráta," řekl Komárkův asistent Ivo Gottwald. Podle něj byla předtím prognóza lékařů příznivá a Komárek měl nemocnici v řádu týdnů opustit.

Známý ekonom se Na Homolce podle Gottwalda zotavoval po operaci plic, kterou si vynutily potíže s dýcháním. Dlouhodobě měl Komárek problémy se srdcem, které mu bylo před půl rokem operováno. Hovořil o tom i na letošním sjezdu ČSSD v Ostravě, kterého se zúčastnil.

Generální stávka před ČKD v Praze roku 1989 - Valtr Komárek při projevu.V nemocnici se s Komárkem v minulém týdnu stihl setkat i jeho přítel - prezident Miloš Zeman. O návštěvě svého čestného předsedy uvažovali i přední představitelé sociálních demokratů, ale kvůli špatnému zdravotnímu stavu Komárka to již nebylo možné.

Valtr Komárek se narodil 10. srpna 1930 v Hodoníně. Jeho rodiče zahynuli v koncentračním táboře, on sám podobnému osudu unikl jen o vlásek, byl jako opuštěné židovské dítě vychován cizími lidmi. Po prožitých válečných útrapách vstoupil do komunistické strany, v níž zůstal až do ledna 1990.

Profesně autor desítek odborných knih a statí, který v 60. letech radil na Kubě Ernestu Che Guevarovi, dlouhá léta působil ve Výzkumném ústavu plánování a řízení, v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd (ČSAV) a v Prognostickém ústavu, po revoluci mimořádně populární instituci, která se stala personální zásobárnou prvních polistopadových vlád. Vzešli z ní například Václav Klaus, Vladimír Dlouhý, Karel Dyba či Tomáš Ježek.

Komárka samého také porevoluční vlna krátce vynesla do nejvyšších pater politiky. Oblíbený ekonom se stal místopředsedou první nekomunistické vlády Mariána Čalfy, která zemi dovedla ke svobodným volbám v červnu 1990. Kvůli názorovým neshodám ohledně ekonomické reformy se svými někdejšími kolegy se však muž, o němž se hovořilo jako o jednom z možných kandidátů na prezidenta, rozhodl k návratu do Prognostického ústavu.

Politiku však Komárek, otec dvou novinářů Martina a Michala, zcela neopustil. Poslancem bývalého Federálního shromáždění byl až do konce roku 1992, do voleb v roce 1992 už šel jako lídr sociální demokracie, kam vstoupil o rok dříve. Za sociální demokraty, jejichž čestným předsedou se stal v roce 2011, také před deseti lety neúspěšně kandidoval do Senátu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ