Zima 1979: uhelné prázdniny a TV až od 20.30 hodin

Domácí
8. 1. 2010 12:50
Zima 1979 na žateckém letišti.
Zima 1979 na žateckém letišti.

V lednu 1979 si děti užívaly třítýdenní uhelné prázdniny a Československá televize vysílala až od půl deváté večer. Nástup jedné z nejdrsnějších zim ve dvacátém století byl šokující, v noci ze silvestra na Nový rok klesaly teploty rychlostí tři stupně Celsia za hodinu. Z plus 15 až na minus 15.  

Auta přimrzlá k silnici

Drastický novoroční pokles teplot měl v regionech jen mírně rozdílný charakter a všude v českých zemích během deseti hodin poklesly teploty až o 30 stupňů Celsia. Kronika obce Libočan na Žatecku uvádí například následující čísla: "Z 31. prosince na 1. ledna 1979 poklesly teploty během několika hodin z plus 10 stupňů na minus 18 stupňů. K tomu se přidalo velmi silné sněžení, kdy do rána napadlo přes 15 cm sněhu." Život v Česku se na Nový rok prakticky zastavil. Obrazně i doslovně. "Nový rok 1979 vítal Bedřichov mrazivě. Přimrzlá a zamrzlá auta rekreantů se nemohla rozjet v nenadálém poklesu teploty a nuceně tady uvázla po horách," zapsal si tehdy kronikář krkonošského Bedřichova.   

Zima 1979, dobové televizní obrazovky zhasly.Zhaslé obrazovky

"Vzrostlo materiální i duchovní bohatství země," prohlásil sice prezident Gustáv Husák ve svém novoročním projevu pro rok 1979, jenže ve stejné chvíli už zemi trápila sněhová kalamita a počínající energetická krize. Hned první den roku totiž zamrzlo uhlí i koks ve stovkách nákladních vlaků a tepelným elektrárnám tak začal záhy docházet dech. "Vznikla vleklá celostátní energetická krize a měla dalekosáhlé následky především v hospodářské oblasti. Rázem nebylo uhlí pro elektrárny, vázla všechna doprava. Dopad této situace na naši vysokohorskou obec se projevil vypínáním veřejného osvětlení," vylíčil situaci kronikář Bedřichova. A nejen to, v oblíbeném lyžařském středisku několik dnů stály i vleky. 

Už 6. ledna ohlásila Československá televize, že bude vysílat až od sedmé hodiny večer. Od 8. ledna vysílala dokonce po další celý týden až od půl deváté večer. "Tak jsme měli možnost posoudit, jak nepříjemné je omezení kultury, kterou nám přináší televizní programy," zaznamenal kronikář slovácké obce Jestřabí. Děti dostaly třídenní volno a týdeník Mladý svět napsal: "Příkazem dnešních dnů je na všech místech šetřit elektrickou energií, nepřipustit, aby se s ní někde plýtvalo."

Smutný rekord z Beskyd

Meteorologové přitom v předstihu hlásili, jaký zvrat první lednový den přinese. "Tuto nenadálou kalamitu, přes to, že meteorologové upozorňovali na vpád arktického vzduchu, se nepodařilo zvládnout hlavně v energetice a její zásobování uhlím," zakritizoval si zlehka kronikář Libočan. Už v noci z 29. na 30. prosinec 1978 totiž podobně zamrzlo Německo, kde byla paralyzována veškerá doprava, tvořily se metrové závěje sněhu a při odstraňování následků musela pomáhat armáda s tanky. Mnoho lidí také zmrzlo. V Česku Nový rok 1979 začal optimistickým projevem prezidenta Husáka.náhlý příchod zimy poškodil nejen energetiku ale i lesní porosty. Na hřebenech Krušných hor se teploty před vlastním příchodem studené fronty pohybovaly nad bodem mrazu a náhle se propadly až k arktickým minus třiceti a leckde pak místo lesa zůstala jen holina. Zima ublížila i lidem. Například beskydští záchranáři hned první lednový den zaznamenali několik smrtelných úrazů turistů, náhlý mráz totiž změnil svahy Beskydy ve smrtící skluzavku. Beskydská horská služba v této zimě zaznamenala rekordní počet obětí, v nevinně vyhlížejících horách zahynulo 15 lidí.    

S plynovou maskou na mráz

Až dvacetistupňové mrazy se v republice držely zhruba do 10. ledna, dalších deset dnů se teploty ustálily zhruba na minus deseti stupních. První týden uhelných prázdnin se děti o učení vůbec nemusely starat. Druhé dva týdny "uhelného volna" se však měly povinnost zastavit ve škole pro domácí úkoly. Ředitelům škol bylo doporučeno, že mohou rovněž připravovat náhradní školní program mimo promrzlé školní budovy, což se téměř nedělo. Snad až na obec Lipno na jihu Čech, jak dokazuje výmluvný normalizační zápis v tamní školní kronice: "V lednu roku 1979 byly v celé republice tzv. uhelné prázdniny. Využili jsme je a uspořádali branné cvičení s plynovými maskami, se střílením ze vzduchovky atd. Všechny nás překvapil výkon prvňáčka Vítka Neubauera, který nastřílel ze všech dětí nejvíce bodů. V tomto volnu z iniciativy dětí a za pomoci dospělých byly za školou uspořádány dva karnevaly na ledě se vším všudy - s maskami, reprodukovanou hudbou, občerstvením a programem."

Zima 1979 v Nízkém Jeseníku.Školní zklamání

"Mírná obleva se dostavila po dvacátém lednu. Hrozivé předpovědi, že únor bude ještě mrazivější, se naštěstí nesplnily," vydechl si kronikář městyse Drnholec na jihu Moravy. Děti musely po třítýdenní přestávce nastoupit do školy a ministerstvo školství jim oznámilo smutnou zprávu, že jsou pro tento školní rok zrušeny jarní prázdniny, školní výlety i pochodová cvičení. 

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ