Lidé v Česku si dnes připomínají události spojené se 17. listopadem 1939 a 1989. Hlavním dějištěm oslavje tradičně Praha, průvody, happeningy, koncerty, proslovy a další akce ke Dni boje za svobodu a demokracii jsou však naplánovány i v dalších měst. Hlavní město a Brno vedle toho čekají demonstrace proti vládě premiéra Andreje Babiše nebo prezidentu Miloši Zemanovi a jeho výrokům na adresu Romů. Sám prezident nemá v plánu k oslavám veřejně vystoupit.
Významné datum
Koncerty i protesty. Česko si připomínalo 17. listopad
17.11.2018 12:14 Aktualizováno 17.11. 21:47
V emotivní a někdy vyhrocené atmosféře si dnes lidé v Česku připomněli události z listopadu 1989 i 1939. Státní svátek boje za svobodu a demokracii se stal příležitostí nejen pro vzpomínky, ale hlavně v Praze i na protesty proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Největší protest byl na Staroměstském náměstí, kde tisíce lidí žádaly Babišovu demisi zejména kvůli kauze Čapí hnízdo. Shromáždění a různé připomínky 17. listopadu se konaly i jinde v republice, byly ale menšího rozsahu než v hlavním městě. Oslav v Česku a protestů proti premiérovi si všimla i zahraniční média.
Sám premiér položil kytici k památníku na pražské Národní třídě už těsně po půlnoci, hned ráno odletěl za svým synem do Švýcarska. Oba jsou kvůli Čapímu hnízdu mezi obviněnými a výroky jeho syna o údajném únosu na Krym v posledních dnech vyostřily politickou situaci. Už dříve premiér prohlásil, že nikdy sám neodstoupí.
Vzpomínkové akce u památníku 17. listopadu na Národní třídě provázely zprvu konflikty a několik incidentů. Policie se zabývá případy, kdy lidé vyhodili do odpadkového koše kytici premiéra, šéfa SPD Tomia Okamury i květiny zaslané prezidentem Milošem Zemanem. Nyní zjišťuje, zda majitelé květin chtějí nahradit škodu. Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček označil demonstranty, kteří vyhazovali kytice do koše, za fašistickou lůzu podporovanou TOP 09.
Během dne se na Národní třídě vystřídali zástupci nekomunistických parlamentních stran, ty vládní přítomní většinou provázeli pískotem. Poté se situace uklidnila, množství lidí včetně rodin s dětmi přicházelo na místo brutálního potlačení studentského shromáždění v listopadu 1989 zapálit svíčky, položit květiny, setkat se s přáteli.
Staroměstské náměstí se odpoledne téměř celé zaplnilo lidmi, kteří žádali demisi Babiše a dávali najevo nesouhlas s jeho politikou i chováním. Volali Demisi nebo Česko není Rusko. "Je nemyslitelné, aby byl premiérem trestně stíhaný člověk vedený jako agent StB. Nebudeme dělat, že to je normální, chceme, aby se Andrej Babiš vzdal funkce," prohlásil Mikuláš Minář, předseda pořádajícího spolku Milion chvilek pro demokracii. Na pražském Klárově se sešlo i několik desítek lidí, kteří Babiše naopak podpořili. Na Václavském náměstí se do pozdního večera koná Koncert pro budoucnost.
Babiš v posledních dnech čelil výzvám opozice k demisi kvůli informacím z rozhovoru svého syna, který novinářům Seznamu Zprávy řekl, že byl kvůli kauze Čapí hnízdo unesen na Krym. Premiér jeho slova přičítá duševní nemoci. Opakovaně hovořil o tom, že aktuální kauza je od novinářů hyenismus a že jde o připravenou kampaň proti němu, která byla záměrně načasovaná na období před 17. listopadem. Babiš dnes v krátkém videu uvedl, že tento rok přijel na Národní třídu uctít památku studentů dřív, protože ráno letí za synem, který podle něj trpí schizofrenií. Chce mu pomoci, uvedl. Policie nyní prověřuje také okolnosti pobytu Babiše juniora na Krymu.
Studentské spolky uspořádaly tradičně pietní připomínku listopadových událostí z let 1939 a 1989 na pražském Albertově. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima vyjádřil přesvědčení, že dokud budou Češi jednotní, svobodu a demokracii uhájí. Lidé si dnes také připomněli události roku 1939 spojené s uzavřením českých vysokých škol a smrtí studenta Jana Opletala na každoročním pietním aktu u Hlávkovy koleje.
Pietní akce připomínající události let 1939 a 1989 i protestní shromáždění se konaly také v dalších velkých městech. Několik stovek lidí přišlo odpoledne na demonstraci proti premiérovi Babišovi v Brně. Mnozí z nich drželi v rukou transparenty, které označovaly Babiše za podvodníka, lháře nebo agenta StB. Přibližně 200 lidí prošlo odpoledne centrem Ostravy. Průvod k výročí 17. listopadu uspořádaly ostravské kulturní a vzdělávací instituce. Studenty a další oběti boje za svobodu a demokracii si připomněli i obyvatelé Liberce. V mrazivém počasí zazněla i kritika na adresu premiéra.
Prezident Zeman se dnes nezúčastnil žádné vzpomínkové akce. Slovenský prezident Andrej Kiska v dnešním prohlášení označil 17. listopad za nejdůležitější den moderních dějin Slovenska. V tento den země podle něj oslavuje mládí, odvahu a svobodu. Spolu s premiérem Peterem Pellegrinim se zúčastnil v Bratislavě kladení věnců k památníku. Památník připomíná čtyři stovky lidí, kteří zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí přes přísně střeženou hranici.
České připomínky 17. listopadu 1989 zaregistroval i německý, britský či ruský tisk. Zahraniční média zdůrazňují, že letošní oslavy se konají ve stínu skandálu kolem premiéra Babiše a jeho syna. Britská BBC nebo agentura AP zaznamenaly mnohatisícové demonstrace v Praze. "Český ministerský předseda tajně položil věnec," zní titulek dnešní zprávy k 17. listopadu serveru deníku Süddeutsche Zeitung. Podle deníku Babiš položil věnec u pietního místa uprostřed noci "zjevně ze strachu před protesty kvůli korupční aféře". Agentura AP napsala, že výročí sametové revoluce využily tisícovky lidí k manifestacím proti Babišovi.
On-line
-
10:00
-
10:35
Politici si budou v Praze si listopadové události připomínají zejména u památníku na Národní třídě. Vedle toho budou pietní akty před Hlávkovou kolejí, v Žitné ulici nebo na Albertově.Program k 17. listopadu letos obsadí ale celou Národní třídu, kde se při pouliční slavnosti Korzo Národní odehraje řada koncertů, divadelních představení, autorských čtení, výstav a programů pro děti. V podvečer se mohou lidé přesunout na Václavské náměstí, kde se uskuteční Koncert pro budoucnost. Závěr programu k 17. listopadu bude patřit předávání Cen Paměti národa v Národním divadle.
-
10:38
Některé spolky využijí svátek k tomu, aby demonstrovaly svůj nesouhlas s některými věcmi nebo se současnou politickou situací. Centrem Prahy tak posedmé projde satirický průvod masek s názvem Sametové posvícení, letos má podtitul "Situace je nadmíru výtečná" a chce poukázat na nešvary současnosti, jako jsou dopravní zácpy nebo nadužívání plastů. Z Hradčanského náměstí se pak vydají na pochod odpůrci premiéra Babiše a jejich cílem bude Staroměstské náměstí, kde má jejich protest vyvrcholit. Obdobná demonstrace bude odpoledne také na pražském náměstí Republiky nebo v Brně na náměstí Svobody.
-
11:45
Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš si dnes dopoledne přišel připomenout výročí sametové revoluce a událostí roku 1939 k památníku na Národní třídě v Praze. Mrzí ho, že se mnoho lidí soustředí spíše na to, kdy přijde položit květiny premiér Andrej Babiš. Řekl to dnes novinářům.
"Je vidět, že ty negativné reakce lidí při jiných oslavách asi nechce (Babiš) prožívat, tak prostě přišel položit kytky v noci. Je to jeho věc," uvedl dnes. "Mně je to osobně úplně jedno," řekl také. Premiér to zdůvodnil tím, že brzy ráno odlétal za synem do Švýcarska.
-
12:05
Studentské spolky uspořádaly tradičně pietní připomínku listopadových událostí z let 1939 a 1989 na pražském Albertově. Asi hodinového pietního aktu se zúčastní zástupci studentů i představitelé vysokých škol. Vystoupit by měl například rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo senátor a rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Na Albertov přišlo několik set především mladých lidí, většina má na oděvu stužky z trikolory.
-
12:13
Sedmnáctý listopad znamená návrat svobody, demokracie a právního státu do země, řekl dnes předseda opoziční TOP 09 Jiří Pospíšil. Premiér Andrej Babiš (ANO) a prezident Miloš Zeman však podle TOP 09 tyto hodnoty pravidelně pošlapávají, proti čemuž hodlá strana bojovat. Při uctění památky události 17. listopadu 1989 to dnes řekl předseda opoziční strany Jiří Pospíšil. Premiér se podle něj bojí nespokojených občanů.
-
12:17
Trestně stíhaný člověk nemá podle nově zvoleného senátora a neúspěšného prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše stát v čele vlády. Drahoš to řekl novinářům předtím, než se za potlesku přihlížejících poklonil na Národní třídě památce 17. listopadu. Vysvětlení premiéra Andreje Babiše (ANO) v případě kauzy jeho syna podle Drahoše nepřispívá k uklidnění situace.
-
13:04
"17. listopad byl zápalnou bombou, která to odpálila, ale musím říct, že my jako organizátoři jsme s tím nepočítali," uvedla Monika MacDonagh Pajerová, jedna z organizátorů studentského shromáždění na Albertově pro Paměť národa. Děkujeme! https://t.co/CV99K9P2DH pic.twitter.com/yTZX8KtTBj
— Paměť národa (@Pametnaroda) 17. listopadu 2018 -
13:19
#dikyzemuzem #korzonarodni #17listopad #narodni pic.twitter.com/JOwFp6MXx8
— Martin Joachymstal (@m_joachymstal) 17. listopadu 2018 -
13:20
Na Národní třídě.
— Markéta Adamová (@market_a) 17. listopadu 2018
Za světla. pic.twitter.com/61LAc7hXX6 -
13:26
Případné postihy lidí, kteří od pamětní desky vzali a zahodili květiny a věnce některých politiků, by podle Rakušana byl špatný signál vývoje ve společnosti. Podle něj šlo o projev občanské nespokojenosti. Lidé jeho projevu tleskali.
-
13:30
Dnes nepoložím svíčku k pomníku #17listopad. Důvod? Nesouhlasím s tím, aby za mě skupina lidi rozhodovala, kdo muže a nemůže dát květinu k pamětní desce. Svíčku dam zítra.
— Jakub Zelenka (@jakubzelenka) 17. listopadu 2018 -
13:34
Lidé začínají chtít, aby existoval soulad mezi osobní slušností a výkonem veřejné funkce, řekl dnes na Národní třídě při uctění památky 17. listopadu poslanec KDU-ČSL a bývalý ministr kultury Daniel Herman. Považuje to za dobrý signál a ozdravný proces ve společnosti. To, že premiér a předseda ANO Andrej Babiš (ANO) byl u památníku už v noci, může podle něj souviset s obavami z reakcí lidí.
-
13:40
Předseda Studentské komory Rady vysokých škol Zima podotkl, že je smutné, že jsou stále v komunistické straně lidé, kteří jsou stále schopni obhajovat justiční vraždy z 50. let. Zároveň poznamenal, že by odkaz historických událostí listopadů 1939 a 1989 neměl být upozaďován aktuální vyhrocenou politickou situací. "Česká společnost je rozdělená jako nikdy předtím. Země založená na ideálech svobody, republikanismu a humanismu jako by se nám vzdalovala. Stejně jako národní identita," dodal.
-
14:13
Studenty i další bojovníky za svobodu a demokracii si dnes v Liberci připomněly desítky lidí. V mrazivém počasí přítomní položili květiny a zapálili svíčky u Památníku obětem komunismu v Jablonecké ulici. Zazněla i kritika na adresu premiéra Andreje Babiše. Rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina zavzpomínal na 17. listopad 1989, kdy se jako mladý asistent na matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy zúčastnil pochodu studentů a dostal ránu obuškem.
-
14:25
Na pražské Národní třídě v okolí památníku 17. listopadu panuje po vypjatém úvodu dne uvolněná atmosféra. Lidé chodí zapalovat svíčky, korzují či se fotí se známými osobnostmi. Mezi nimi byl největší zájem o neúspěšného kandidáta na prezidenta a nynějšího senátora Jiřího Drahoše, režiséra Jana Hřebejka či herce Ivana Trojana. Trojan stejně jako třeba herec Jan Potměšil vzpomínal na dny po 17. listopadu 1989. "Chodíme sem s rodinou každý rok," řekl novinářům.
-
14:38
Kolem tisíce lidí přišlo v sobotu odpoledne v Brně na demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Mnozí z nich drželi v rukou transparenty, které označovaly Babiše za podvodníka, lháře nebo agenta StB. Mluvčí policie Lenka Drahokoupilová řekla, že demonstrace byla klidná, bez konfliktů.
Lidé se nakonec sešli na Malinovského náměstí namísto náměstí Svobody, jak se původně čekalo. Na transparentech byly nápisy jako "Babiše do koše", "Babiši, Zemane, stydím se za vás", "Zadlužování republiky", "Křivá přísaha na zdraví svých dětí", "Ne lžím a podvodům", "Táhni z Hradu, Babiš do vězení" a další.
-
15:12
Slovenský prezident Andrej Kiska označil 17. listopad, výročí takzvané sametové revoluce v Československu, za nejdůležitější den moderních dějin Slovenska. V tento den země podle něj oslavuje mládí, odvahu a svobodu. Kiska to uvedl v prohlášení k událostem z listopadu roku 1989, které v Československu vyústily v pád komunistického režimu.
"Před 29 lety jsme si vybojovali svobodu, demokracii a ještě něco velmi důležitého. Vlastní důstojnost. Na náměstích jsme ukázali, kdo je skutečným nositelem moci ve společnosti. Nikoliv stát, nikoliv vláda, nikoliv komunistická strana a její funkcionáři, ale lidé, kteří zde žijí," napsal Kiska.
-
15:13
Svoboda není samozřejmost. Získají ji jen ti, kteří o ni usilují, a neztratí ji jen ti, kteří s ní odpovědně nakládají. V dnešním světě sílících autoritářských tendencí si važme naší svobody a nenechme si ji vzít. #17listopad
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) 17. listopadu 2018 -
15:14
Svoboda není samozřejmost. Získají ji jen ti, kteří o ni usilují, a neztratí ji jen ti, kteří s ní odpovědně nakládají. V dnešním světě sílících autoritářských tendencí si važme naší svobody a nenechme si ji vzít. #17listopad
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) 17. listopadu 2018
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.