Zloději kovů si budou zřizovat <span>bankovní účty</span>

Domácí
28. 6. 2008 08:00
ilustrační foto.
ilustrační foto.

ilustrační foto.Výkupci ve sběrnách si budou muset nasadit klotové rukávy. Sněmovna totiž schválila "šrotový zákon", který zakazuje vyplácet za sběr peníze v hotovosti. I s vozíkem a pár kilogramy železa si bude muset člověk zařídit bankovní účet. Poslanci tak chtějí zabránit výkupu kradených kovů.

"Peníze v hotovosti ve sběrnách nebudou. Platby budou probíhat jen přes účet a sběrny budou mít povinnost zapsat, kdo sběr přinesl a jaký to byl sběr. Je to jediná možnost, jak bránit krádežím," uvedla komunistická poslankyně Kateřina Konečná, která je spolu s ostatními levicovými poslanci pod zákonem podepsána. Autorům předlohy nahrávají do ruky čísla. Na jednoho obyvatele včetně novorozeňat připadá ročně odevzdaných tři sta kilo šrotu. A až šedesát procent z toho pochází podle odhadu policistů z trestné činnosti.

Chytří zloději

Majitelé sběren zákon vesměs vítají, obávají se ale, jak bude jeho zavádění probíhat v praxi. "Máme přímé bankovnictví a nijak by nás to neomezilo. Ale pochybuji, že každý člověk si kvůli odevzdání sběru bude pořizovat bankovní účet," řekl Václav Suda, který provozuje sběrny na Plzeňsku. Podobně hovoří i Petr Trnovec z vedení výkupní společnosti Partr. "Ten záměr není špatný, zlodějům to zkomplikuje život a nám to usnadní práci," řekl.

ilustrační foto.Přestože zákon o odpadech se za poslední roky zpřísnil, na zloděje byl krátký. Důkazem může být poslední velká krádež bronzových destiček se jmény utýraných lidí z Terezína. Svaz měst a obcí zase poslance atakoval kvůli tomu, že se ztrácejí dopravní značky či kryty od kanálů. "Když člověk přinesl kryt od kanálu, klidně řekl, že ho má ze zahrady a dožadoval se, abychom ho vykoupili. Prokazoval se přitom pochybným občanským průkazem, poslali jsme ho pryč," popsal Václav Suda.

Bursík rozhodne

Právě tomu má novela zabránit. Jenže se situace zamotala. Zákon zakazuje vykupovat šrot od fyzických osob s výjimkou toho, který je ve vyhlášce ministerstva životního prostředí. Ta slouží ke stávajícímu zákonu jako vodítko pro sběrny, koho s jakým odpadem si musí poznamenat. "Problém ale je, že vyhláška obsahuje téměř veškerý kovový šrot a než bychom přijali novou, platil by de facto zákaz výkupu železného šrotu. Navrhujeme proto zahrnout při projednávání v Senátu do zákona seznam zakázaného druhu šrotu," uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Pokud zákon projde Senátem a podepíše jej prezident, může začít platit už na konci letošního roku.

Foto: archiv Týdne

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ