Rodičovský příspěvek, který pobírají matky nebo otcové starající se o malé děti, může vzrůst ze současných maximálních 11 500 korun až na 36 667 korun měsíčně. Má to ovšem háček. Tuto částku by rodiče mohli pobírat nejdéle půl roku, pak by museli do práce nebo žít za své. Změní se i podmínky rodičovské pro rodiče, kteří mají děti ve střídavé péči. Vyplývá to z novely zákona o státní sociální podpoře, kterou ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo do připomínkového řízení a kterou má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.
"Celá částka rodičovského příspěvku ve výši 220 tisíc korun tedy bude moci být vyčerpána za kratší dobu než v současnosti (při 11 500 korun měsíčně mohou rodiče zůstat doma s dítětem 19 měsíců), rodičům tedy bude umožněn dřívější návrat do zaměstnání," odůvodňuje svůj návrh v důvodové zprávě ministerstvo.
Není to jediná změna, kterou ministerstvo chystá. Změny se dotknou i dříve nepracujících studentů, samostatně výdělečně činných osob, které si neplatily nemocenské pojištění, a nezaměstnaných na rodičovské. Ti všichni v současnosti nemají možnost zvolit si výši rodičovské, a musejí tak zůstávat doma s dítětem po celé čtyři roky. Během nich pobírají 7600 do devátého měsíce věku dítěte a poté až do jeho čtyř let 3800 korun. "Tyto osoby by si mohly nově volit čerpání rodičovského příspěvku až do výše 7600 korun, a zkrátit si tak dobu čerpání rodičovského příspěvku," navrhuje ministerstvo. Odejít pracovat by tak podle návrhu mohly už tehdy, když dítěti budou dva roky a čtyři měsíce.
Na novinky se mohou těšit také rodiče, kteří mají dítě ve střídavé péči. "V těchto případech, kdy splňují podmínky nároku na rodičovský příspěvek oba rodiče, je obtížné rozhodnout, kterému z nich bude dávka přiznána. Proto se navrhuje, aby se oba rodiče mohli v čerpání dávky střídat," uvádí ministerstvo. Minimální časový interval střídání je podle návrhu tři měsíce.
O rodičovský příspěvek naopak přijdou pěstouni na dobu přechodnou. Ministerstvo tak chce zamezit dvojímu čerpání sociálních dávek. Tito pěstouni totiž dostávají i další peníze. Úřad chce také úplně zrušit podmínky sledování docházky dítěte do předškolních zařízení. "V současnosti je sledována docházka pouze u dětí mladších dvou let, které mohou pobývat v předškolním zařízení maximálně po dobu 46 hodin v kalendářním měsíci. Tato podmínka by tedy měla být zcela zrušena a bude se sledovat jen řádná péče o dítě v rodině," uvádí se v materiálu ministerstva. Jinými slovy budou moci děti mladší dvou let chodit do jeslí i na delší dobu.