Spolehlivost
Zpřísnění pravidel pro strážníky asi vláda podpoří
28.07.2019 14:12
Vláda zřejmě podpoří poslanecký návrh, který kromě jiného zpřísňuje podmínky bezúhonnosti příslušníků obecních policií. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro úterní jednání vlády. Návrh, který podepsalo přes deset poslanců z různých stran, včetně ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) počítá i s tím, že k důvodům, které vedou ke ztrátě spolehlivosti strážníků, přibude i podpora a propagace extremistických hnutí.
Předloha také mimo jiné zpřesňuje některá oprávnění a postupy strážníků, aby podle předkladatelů mohli účinněji hlídat veřejný pořádek. Pravomoci obecních policií podle nich nezvyšuje.
Navrhovaný nový důvod ztráty spolehlivosti se týká podle autorů zejména pravidelné a úmyslné účasti strážníků nebo zájemců o tuto práci na takzvaných extremistických akcích a jejich zapojení do činnosti uskupení, která hlásají národnostní, náboženskou nebo rasovou zášť. "V současnosti je známo několik spíše výjimečných případů, kdy se osoba zaměstnaná jako strážník účastní činnosti a akcí organizovaných krajně pravicovými organizacemi," stojí v důvodové zprávě.
Za spolehlivé by se nepovažovali ani strážníci nebo uchazeči o místo u obecní policie, kteří by úmyslně řídili pod vlivem alkoholu nebo drog. Při posuzování bezúhonnosti, což je stejně jako spolehlivost podmínka pro práci strážníka, by se nepřihlíželo mimo jiné k zahlazení odsouzení.
Novela například přesněji vymezuje možnosti zjišťování totožnosti lidí a oprávnění zakázat lidem vstup na určitá místa. Strážníci by mohli lidi nově předvést i na služebny státní policie v jiných, než v jejich domovských obcích. Zákon by také výslovně uváděl, že strážníci mohou vyžadovat při podezření z ovlivnění alkoholem nebo jinou jinou drogou dechovou zkoušku a odběr slin nebo potu, případné odborné lékařské vyšetření.
Na druhou stranu by předloha zakázala strážníkům pracovat pro více obcí, nosit ve službě soukromou pistoli a nasazovat takzvané botičky i na vozidla profesionální a dobrovolných hasičů, což jim nyní zákon umožňuje.
Až vláda novelu posoudí a vydá k ní své stanovisko, dostanou ji k projednání poslanci.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.