<span>Zrušíme medikům praxi</span>, varuje univerzita

Domácí
23. 5. 2008 15:09
Praxe v nemocnicích by mohla pro studenty medicíny skončit.
Praxe v nemocnicích by mohla pro studenty medicíny skončit.

Praxe v nemocnicích by mohla pro studenty medicíny skončit.Akademický senát Univerzity Karlovy se pustil do boje proti Julínkovým reformám. Vydal prohlášení, že bude-li uskutečněna transformace fakultních nemocnic v podobě navrhované ministrem zdravotnictví, ukončí univerzita klinickou výuku na svých fakultách. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt označil krok univerzity za vydírání.

V praxi to podle prohlášení senátu znamená, že by do nemocnic nedocházeli z fakult studenti a že by proto ani nemohli vystudovat medicínu. Česko by tak teoreticky mohlo časem přijít o podstatnou část lékařů.

ČTĚTE TAKÉ: Julínek proti všem. Medici jdou za ním s rakví
                       Julínek slibuje: Změna na akciovky bude vratná

Mluvčí Univerzity Václav Hájek potvrdil, že pokud ministr neustoupí od svých záměrů, skončí praktická výuka a výchova lékařů na třech pražských lékařských fakultách a lékařské fakultě v Plzni a Hradci Králové, kde je rovněž farmaceutická fakulta. "Nikdo by neučil mediky a farmaceuty, rozpadla by se výuka," varoval mluvčí.

Usnesení senátu UK
Akademický senát Univerzity Karlovy v Praze konstatuje, že bude-li uskutečněna transformace fakultních nemocnic v podobě navrhované panem ministrem Julínkem, bude univerzita donucena ukončit klinickou výuku na svých fakultách. K tomuto následku povede postoj ministerstva zdravotnictví, které opakovaně odmítá zásadní připomínky univerzit. Jeho vinou tak hrozí, že vysoké školy ztratí možnost nést odpovědnost za klinickou výuku a výzkum. Senát UK žádá vládu o urychlenou nápravu situace. 

Ministerstvo zdravotnictví s tím však nesouhlasí. "Je to neadekvátní krok, o zákoně se jedná," řekl Cikrt. "Naše stanovisko je, že jde o hluboké selhání vedení univerzity a osobně pana rektora, který ví, že obě strany se dohodly na dialogu. Zákony se připravují, nic není hotovo, paragrafové znění ještě nebylo dáno do připomínkového řízení," řekl Cikrt.

Ještě razantněji na vystoupení akademického senátu reagoval Julínkův náměstek Marek Šnajdr. Podle něj se univerzity jen snaží udržet stav, který je pro ně výhodný. "Na nepořádku mnoho lidí vydělává, nemocnice se zadlužují - a to musí skončit," řekl na dotaz serveru TÝDEN.CZ.

Co by se stalo, kdyby školy výuku opravdu přerušily? Podle Vlastimila Růžičky, náměstka ministra školství, zatím není možné říci, co by ministerstvo udělalo. "Považuji ale toto vyjádření spíše za upozornění na to, co by se mohlo stát," řekl Růžička a dodal, že jednání stále probíhají, takže k přerušení výuky zřejmě vůbec nedojde.

Univerzita: stejně by na to došlo

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl rozhodnutí svých senátorů podpořil. "Pokud dojde k přeměně stávajících fakultních nemocnic na standardní akciové společnosti před případným schválením zákona o univerzitních nemocnicích, přestanou se na uskutečňování klinické výuky vztahovat stávající právní předpisy," uvedl v prohlášení. Právní nejistota by si podle něj stejně mohla vynutit přerušení výuky.

Ministr zdravotnictví Tomáš JulínekAkademici si přesto myslí, že snaha o transformaci nemocnic je špatná. "Pan Julínek předkládá zákon, který likviduje zdravotnické školství," reagoval pro server TÝDEN.CZ bezprostředně po jednání akademiků Petr Hach z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Skončením výuky na fakultách senát pohrozil proto, aby ministerstvu ukázal, co může transformace v praxi znamenat. "Studenti potřebují k práci více času. Také spotřebují více materiálu a více toho zkazí. Je tedy logické, že pokud bude nemocnice fungovat na ekonomické bázi, každý rozumný ředitel řekne, že tam ta škola nemá co dělat," řekl Petr Hach.

Akademici Julínkovi vyčítají, že jejich návrhy vždy smete ze stolu. Jde jim o to, aby univerzity neměly ve fakultních nemocnicích minoritní postavení. Zastoupeny mají být jednou třetinou hlasů, zbytek mají mít další akcionáři, kterými budou od počátku zástupci státu. Zástupci univerzit tak mohou být přehlasováni při sporech o fungování nemocnice.

Problém vidí lidé z vysokých škol i v dohodě mezi fakultou a nemocnicí. Podle Julínkova plánu začne totiž vše v bodě nula. Fakultní nemocnice se stanou akciovými a budou patřit zcela státu. Až pak do hry vstoupí školy a s nemocnicí si každá individuálně dohodne podmínky, za kterých budou spolupracovat. Devadesátidenní lhůta ale školám nemusí stačit. "Když jsme naposledy uzavírali dohodu s fakultní nemocnicí, trvalo to čtyři roky," řekl Petr Hach.

Další univerzity s výstrahou souhlasí

Také univerzita Palackého v Olomouci, jejíž součástí je i lékařská fakulta, s postupem akademického senátu Univerzity Karlovy souhlasí. "Podle rektora Lubomíra Dvořáka sjednotíme v tomto ohledu postoj s Prahou," uvedl mluvčí univerzity Ondřej Málek. "Náš senát se sejde na schůzi příští středu, určitě se dá očekávat bouřlivá reakce, " dodal.

Masarykova univerzita v Brně nesouhlasí především s transformací nemocnic. "Nové kroky však budeme zvažovat až po vyčerpání všech jednání se zástupci ministerstva zdravotnictví," uvedla pro server TÝDEN.CZ mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Ilustrační foto: Petra Mášová

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ