Vláda schválila změnu zákona, která ruší daňové výhody pro firmy, jež dávají zaměstnancům stravenky. Ve sněmovně se koalice pokusí novelu protlačit rychlejší procedurou, aby mohla platit od července. S úpravou souhlasí i zelení, naopak začali protestovat vlivní lobbisté: odbory a podnikatelé.
Pod sněmovním tiskem 413, jímž by se měl změnit zákon o daních z příjmů, jsou podepsáni mimo jiné Mirek Topolánek, Petr Nečas, Lucie Talmanová, Ivan langer nebo Petr Tluchoř. Mozkem "díla" je ovšem ekonomický expert ODS Michal Doktor.
DÁLE ČTĚTE: Topolánek prosadil zákon objednaný firmou Sodexho
Stravenkové lobbisty dříve vlastnil Dalíkův člověk
Občanští demokraté vytáhli do boje proti stravenkám v polovině ledna. Tehdy Česká televize odvysílala reportáž, podle níž si stravenkový lídr Sodexho Pass zaplatil u firmy personálně propojené s premiérovým pobočníkem Markem Dalíkem, aby zajistila, že stravenky budou daňově zvýhodněné i v roce 2008.
To se lobbistům zřejmě povedlo, oficiálně s daňovou výjimkou ale ODS souhlasila kvůli požadavkům přeběhlíků Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Už tehdy ale bylo lze slyšet, že občanští demokraté poukázky dříve nebo později odepíší. Totéž intenzivně podporoval i lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek.
Pokud tedy někomu zveřejnění smlouvy mezi Sodexho Pass a agenturou no comment! pomohlo, byli to paradoxně vládní představitelé, kteří se stravenek stejně chtěli zbavit jakožto levičáckého a nesystémového prvku v české daňové soustavě.
Fotokopii smlouvy si můžete prohlédnout ZDE.
"Zákon projde zrychleným řízením, takže by měl být schválen už v prvním čtení," řekl před časem serveru TÝDEN.CZ poslanec Michal Doktor, pro nějž úpravu oprášili jeho asistenti. Udělali v podstatě také nesystémový krok - zrušení stravenek ad hoc vyňali z připravovaného pokračování reformy veřejných financí.
Jak šel stravenkový čas |
Leden 2007 - nastupuje vláda ODS, Strany zelených a lidovců. Jedním z bodů chystané reformy veřejných financí je omezení počtu daňových výjimek - tedy i těch na zaměstnanecké stravenky. Květen 2007 - Ředitel české pobočky Sodexho Pass podepsal smlouvu s Pavlem Juklíčkem ze společnosti No comment!. Dohodli se, že lobbista zajistí, aby stravenky zůstaly daňově výhodné i v roce 2008. Červen 2007 - Poslanečtí přeběhlíci Michal Pohanka a Miloš Melčák v rozhovoru pro Lidové noviny naznačili, že se domnívají, že koaliční vláda jim vyjde vstříc a stravenky nakonec "překousne". Srpen 2007 - Premiér zveřejnil smlouvu s poslanci Melčákem a Pohankou, jedním z bodů je i to, že minimálně v roce 2008 zůstanou zaměstnanecké stravenky daňově zvýhodněné. Leden 2008 - V platnost vchází Kalouskova reforma veřejných financí, která sice snižuje daně a upravuje daňový systém, stravenky ale zůstávají daňově zvýhodněné. Únor 2008 - vláda schválila novelu zákona o dani z příjmu, která daňové zvýhodnění stravenek od července zruší. |
Podle vládního plánu by podpora stravenek měla skončit od 1. července. Nelze očekávat, že by úprava narazila u Senátu, ovládaného ODS, ani u prezidenta Václava Klause. Bránit jí nebudou ani sociálněji orientovaní politici ze Strany zelených. "Poté, co kauzu se stravenkami poznamenala pachuť podezření z korupce, bude myslím dobré podporu novely odpovědně zvážit," uvedla v on-line rozhovoru na serveru TÝDEN.CZ Olga Zubová, poslankyně zelených.
Do ofenzivy ovšem přešli minulý týden odboráři a zástupci podnikatelů, tedy dvě vlivné lobbistické skupiny, které se jindy jen v máločem shodnou. Po jednání tripartity společně prohlásili, že zrušení podpory stravenek je chybou, která se státu prodraží.
Čím argumentují? Novela podle nich povede k diskriminaci malých a středních podnikatelů, neboť ti nemohou svým zaměstnancům poskytnout stravování v závodní kantýně, které půjde i nadále odečítat jako náklad z daňového základu. A tím, že zmizí poukázky z oběhu a lidé si nebudou kupovat tolik jídla, prý přijde státní pokladna až o dvě miliardy korun při výběru spotřební daně.
Vládní politici s argumentací kritiků nesouhlasí. Podle jejich propočtů by změna měla naopak do státní kasy přinést až jednu miliardu korun.
V důvodové zprávě, která novelu doprovází, dokonce předkladatelé z ODS poněkud alibisticky píší: "...se jedná o zajímavý benefit (stravenky), poněvadž na straně zaměstnance je od daně z příjmů toto plnění osvobozeno a nepodléhá zákonnému pojistnému." Jinými slovy: firmy mohou nadále dávat svým lidem stravenky, ale neodepíší si je z daní. Zda to může fungovat, je otázka.
Foto: AP, Karel Šanda