<span>Zrušíme podporu stravenek,</span> shodla se vláda

Domácí
25. 2. 2008 12:06
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Mirek TopolánekVláda schválila změnu zákona, která ruší daňové výhody pro firmy, jež dávají zaměstnancům stravenky. Ve sněmovně se koalice pokusí novelu protlačit rychlejší procedurou, aby mohla platit od července. S úpravou souhlasí i zelení, naopak začali protestovat vlivní lobbisté: odbory a podnikatelé.

Pod sněmovním tiskem 413, jímž by se měl změnit zákon o daních z příjmů, jsou podepsáni mimo jiné Mirek Topolánek, Petr Nečas, Lucie Talmanová, Ivan langer nebo Petr Tluchoř. Mozkem "díla" je ovšem ekonomický expert ODS Michal Doktor.

DÁLE ČTĚTE: Topolánek prosadil zákon objednaný firmou Sodexho
                        Stravenkové lobbisty dříve vlastnil Dalíkův člověk

Občanští demokraté vytáhli do boje proti stravenkám v polovině ledna. Tehdy Česká televize odvysílala reportáž, podle níž si stravenkový lídr Sodexho Pass zaplatil u firmy personálně propojené s premiérovým pobočníkem Markem Dalíkem, aby zajistila, že stravenky budou daňově zvýhodněné i v roce 2008.

Mirek Topolánek a Marek DalíkTo se lobbistům zřejmě povedlo, oficiálně s daňovou výjimkou ale ODS souhlasila kvůli požadavkům přeběhlíků Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Už tehdy ale bylo lze slyšet, že občanští demokraté poukázky dříve nebo později odepíší. Totéž intenzivně podporoval i lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek.

Pokud tedy někomu zveřejnění smlouvy mezi Sodexho Pass a agenturou no comment! pomohlo, byli to paradoxně vládní představitelé, kteří se stravenek stejně chtěli zbavit jakožto levičáckého a nesystémového prvku v české daňové soustavě.

Fotokopii smlouvy si můžete prohlédnout ZDE.

"Zákon projde zrychleným řízením, takže by měl být schválen už v prvním čtení," řekl před časem serveru TÝDEN.CZ poslanec Michal Doktor, pro nějž úpravu oprášili jeho asistenti. Udělali v podstatě také nesystémový krok - zrušení stravenek ad hoc vyňali z připravovaného pokračování reformy veřejných financí.

Jak šel stravenkový čas
Leden 2007 - nastupuje vláda ODS, Strany zelených a lidovců. Jedním z bodů chystané reformy veřejných financí je omezení počtu daňových výjimek - tedy i těch na zaměstnanecké stravenky.
Květen 2007 - Ředitel české pobočky Sodexho Pass podepsal smlouvu s Pavlem Juklíčkem ze společnosti No comment!. Dohodli se, že lobbista zajistí, aby stravenky zůstaly daňově výhodné i v roce 2008.
Červen 2007 - Poslanečtí přeběhlíci Michal Pohanka a Miloš Melčák v rozhovoru pro Lidové noviny naznačili, že se domnívají, že koaliční vláda jim vyjde vstříc a stravenky nakonec "překousne".
Srpen 2007 - Premiér zveřejnil smlouvu s poslanci Melčákem a Pohankou, jedním z bodů je i to, že minimálně v roce 2008 zůstanou zaměstnanecké stravenky daňově zvýhodněné.
Leden 2008 - V platnost vchází Kalouskova reforma veřejných financí, která sice snižuje daně a upravuje daňový systém, stravenky ale zůstávají daňově zvýhodněné.
Únor 2008 - vláda schválila novelu zákona o dani z příjmu, která daňové zvýhodnění stravenek od července zruší.

Podle vládního plánu by podpora stravenek měla skončit od 1. července. Nelze očekávat, že by úprava narazila u Senátu, ovládaného ODS, ani u prezidenta Václava Klause. Bránit jí nebudou ani sociálněji orientovaní politici ze Strany zelených. "Poté, co kauzu se stravenkami poznamenala pachuť podezření z korupce, bude myslím dobré podporu novely odpovědně zvážit," uvedla v on-line rozhovoru na serveru TÝDEN.CZ Olga Zubová, poslankyně zelených.

Do ofenzivy ovšem přešli minulý týden odboráři a zástupci podnikatelů, tedy dvě vlivné lobbistické skupiny, které se jindy jen v máločem shodnou. Po jednání tripartity společně prohlásili, že zrušení podpory stravenek je chybou, která se státu prodraží.

Čím argumentují? Novela podle nich povede k diskriminaci malých a středních podnikatelů, neboť ti nemohou svým zaměstnancům poskytnout stravování v závodní kantýně, které půjde i nadále odečítat jako náklad z daňového základu. A tím, že zmizí poukázky z oběhu a lidé si nebudou kupovat tolik jídla, prý přijde státní pokladna až o dvě miliardy korun při výběru spotřební daně.

Vládní politici s argumentací kritiků nesouhlasí. Podle jejich propočtů by změna měla naopak do státní kasy přinést až jednu miliardu korun.

V důvodové zprávě, která novelu doprovází, dokonce předkladatelé z ODS poněkud alibisticky píší: "...se jedná o zajímavý benefit (stravenky), poněvadž na straně zaměstnance je od daně z příjmů toto plnění osvobozeno a nepodléhá zákonnému pojistnému." Jinými slovy: firmy mohou nadále dávat svým lidem stravenky, ale neodepíší si je z daní. Zda to může fungovat, je otázka.

Foto: AP, Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ