Ještě před pár lety byl tak zvaný Home Staging v Čechách neznámou disciplínou. Interiérové designérka Jitka Kobzová se však rozhodla to změnit a založila školu a zároveň studio, které se zmíněným oborem zabývá na vysoké úrovni. Většinou se jedná "jen" o dokonalé dekorování bytu, například pro fotografování z důvodu prodeje. V tomto případě však zašla mnohem dál. Nebourala sice stěny, ale byt zařídila až do posledního detailu.
Home Staging vznikl jako samostatná služba ve Spojených státech v polovině 70. let a postupně se rozšířil do Evropy a ostatních částí světa. V České republice je zatím relativně nový, ale postupně se povědomí o něm šíří a designérky, které se tímto oborem zabývají, mnohdy získávají zakázky na zařízení celého bytu.
Odhadnete, co se bude líbit turistům?
Majitel koupil byt s jasnou představou, že se jedná o investici a bude ho pronajímat turistům. Prostor o dispozici 2 + kk bylo třeba zařídit tak, aby se líbil jemu a zároveň potenciálním zájemcům o pronájem. To je skoro, jako byste chtěli, aby váš pes mňoukal jako sousedovic papoušek. Prostě malinký problém. - Byt v širším centru Prahy měl tedy zaujmout už na fotografiích, být příjemný a lákat k pronájmu. Designérky studia si tedy položily otázku: "Co chtějí lidé, když přijedou na víkend do Prahy? No přece útulno a pohodlí, protože smršť designu všech období nabízí sama Praha."
Základem bytu je, a vždy byla dobrá postel!
Postel s mimořádně vysokou matrací je snem všech pohodlných lidí. Dobře se na ní spí, a ještě lépe se z ní vstává. Možná proto jsou takové postele standardem v pětihvězdičkových hotelech. Designérky si řekly "Proč ne?" a zařídily byt nejdokonalejším kusem nábytku, který vlastně k životu potřebujeme: skvělou postelí. Tato má úložný prostor, což ty hotelové většinou nepotřebují. Je přece málo pravděpodobné, že by zaklepala pokojská a s úsměvem vlezla pod postel pro náhradní prostěradlo.
Zkuste hádat, jaké je do bytu nejlepší dřevo. Třeba buk?
Buk je světlé měkké dřevo, které milovali lidé v devadesátých letech a jeho móda je bohudíky pryč. Architekti dnes tvrdí, že z hlediska cena - výkon, jsou nejlepší tuzemská dřeva dub nebo ořech. Designérky zvolily ořech, a to na čele postele i dalších detailech. Vše bylo podle jejich návrhu vyrobeno na zakázku. Barva dřeva koresponduje i s původním retro stolem v kuchyni, který mile připomíná předválečnou první republiku. Zvláštností interiéru je však na míru vyrobená kuchyně. Úchytky dvířek jsou totiž z pravé kůže!
Ženská rafinovanost se v každém interiéru cení!
Zelená se zelená je možná tak trochu popěvek z My Fair Lady, ale s tímto bytem ladí, protože hlavní stěna je zvolena v uklidňujícím zelenkavém tónu. Aby nezůstalo jen u zelené, zvolily designérky šedé závěsy v poměrně diskrétním uchycení u stropu. V některých místnostech jsou kombinovány s jemnými záclonami. - Celý koncept interiéru by bylo možné označit za rafinovaný. Je znát, že za ním stojí skupina sebevědomých kreativních žen. Interiér má nepochybně právo ucházet se o titul Interiér roku v soutěži Institutu interiérového designu.
- Kategorie: Soukromý interiér - novostavba
- Autor: Jitka Kobzová
- Studio: Ambience design
V rámci soutěže Interiér roku, kterou pořádá Institut bytového designu, jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty, a to v sedmi kategoriích. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Týden.cz. S nejzajímavějšími soutěžícími budeme postupně čtenáře seznamovat na našich stránkách. Více informací o soutěži zde. Uzávěrka přihlášek: 20. 2. 2017 Vyhlášení výsledků: 28. 3. 2017 |
Text: Kateřina Kutnohorská