Spojení soudobého designu s historickými vzorníky látek představuje v břeclavské Havlíčkově vile výstava Návrat/Return amerického umělce Noaha Breuera. V kolekci uměleckých děl z textilu, papíru či skla se vrací ke svým kořenům v Česku, kde jeho rodina vlastnila před druhou světovou válkou textilní továrnu. Dnes se uskutečnila vernisáž, které se zúčastnil i autor s rodinou.
Breuer byl v Česku několikrát od roku 1990, ale až v roce 2016 vypátral v Muzeu textilu v České Skalici archiv jeho rodinné firmy, řekl. "Nejzajímavějšími předměty pro mě byly tištěné vzorníky. Zaujaly mě zejména hravé motivy aplikované na dětském textilu, zobrazující cirkusové akrobaty, letadla a automobily. Nechtěl jsem je jen přetisknout. Místo toho jsem vytvořil nová originální umělecká díla. Celý tento proces byl pro mě jako pomyslný návrat k odkazu naší rodinné firmy," popsal Breuer, který vede ateliér tisku na univerzitě v americkém Buffalu.
Společnost Carl Breuer a synové byla založena v roce 1897 a od roku 1907 provozovala textilní továrnu ve Dvoře Králové. Před druhou světovou válkou továrna vyráběla 660.000 metrů látek ročně. Poté, co ji v roce 1939 zkonfiskovali nacisté, se v ní začaly vyrábět žluté Davidovy hvězdy, které museli nosit Židé našité na oblečení. Většina členů rodiny Breuerových zahynula v koncentračních táborech, pouze pět příbuzných se zachránilo a podařilo se jim uprchnout do Ameriky.
Kolekci inspirovanou historickými vzorníky v Česku představuje nezisková organizace Moravská krása. "Dlouhodobě se věnujeme propagaci moravské lidové kultury v Česku i v zahraničí, ale zajímá nás také tradice předávání řemeslných a uměleckých dovedností v rodinách. Právě proto mě velmi zaujal projekt Noaha Breuera, který představuje nejen originální umělecká díla, ale také silný příběh z naší československé historie," uvedla zakladatelka organizace Monika Vintrlíková.
Výstava zůstane v Havlíčkově vile do 16. března příštího roku. Na podzim se přesune do Městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem.