Babička dvoulampovka a dědeček magneťák jsou zase tady
21.02.2010 13:00 Původní zpráva
Elektrické spotřebiče jsou fenoménem 20. století. Jsou tak samozřejmé, že si nikdo z nás bez nich už nedokáže svůj život ani představit. Elektřina a na ní navázané přístroje jsou vynálezy, o nichž lze bez okolků prohlásit, že lidstvo posunuly o významný krok vpřed. Hned první elektrospotřebič - žárovka - zcela změnil životní styl.
Myšlenka na vytvoření muzea spotřebičů vzešla z výsledků loňské soutěže O nejstarší sebraný spotřebič. Organizátor akce, kolektivní systém ASEKOL ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně, určil stáří vybraných spotřebičů a zajistil jejich restaurování. Suverénně nejstarší byla promítačka z roku 1900. Dále se objevila i rádia ze 30. či televize z 50. let. Počet odevzdaných přístrojů předčil očekávání, a proto vyvstala otázka, jak s nimi naložit. Právě tehdy se objevil nápad vytvořit muzeum.
Expozice obsahuje přes stovku spotřebičů, které pocházejí jak ze soutěže, tak ze sbírek brněnského Technického muzea. Panely pak představují rozvoj elektrozařízení, jejichž společným jmenovatelem je komunikace. Kromě nich jsou v muzeu k dispozici i dvě telefonní budky a funkční polní telefon. Samostatně jsou vystaveny dva klenoty výstavy - promítačka z roku 1900 a přenosný gramofon HMV Model 102 z roku 1932 vyráběný ve unikátním modrém provedení. Vůbec nejstarším exponátem muzea je fonograf T. A. Edisona. Mezi další zajímavé přístroje patří například elektronický gramofon Supraphon z roku 1946 nebo kultovní magnetofon Tesla Duo ANP 210 vyráběný v letech 1960-1967.
Svět rádia a rozhlasu živě dokreslují autentické pořady, např. přednáška o dětské lživosti z roku 1932, rozcvička z roku 1933, legendární komentář fotbalového zápasu Sparta - Slavia od Josefa Laufera z roku 1939 nebo vysílání Československého rozhlasu v okamžiku napadení naší země vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968. To vše z dobových rozhlasových přijímačů. Mimochodem, nejstarším přístrojem je tu Philips Philette 96 4 AS z let 1933-1934. To samé nabízí i televizní vysílání, které kromě samotného spuštění v roce 1953 dokumentuje třeba dětský pořad Rozmarýnek z počátku 60. let nebo přenos ze spartakiády.
Sekce s největším počtem exponátů je věnovaná komunikaci. Zahrnuje exponáty od nástěnného telefonu přes telegraf, dálnopis a stolní telefony až po mobily. Výjimečný je telegraf z roku 1925, nástěnný telefon ze stejného období či krásný stolní telefon Siemens Halske z roku 1935. Stranou ovšem nezůstaly ani počítače a především recyklace.
Foto: Muzeum spotřebičů
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.