Světoznámá herečka
Catherine Deneuveová. Symbolu noblesy je 75 let
22.10.2018 06:06
Vždy elegantní a půvabná herečka Catherine Deneuveová si po desetiletí udržela schopnost vyjadřovat ženskost v její tisíceré podobě. Francouzi si ji vybrali jako vzor svého národního symbolu Marianne, spolupracovala s mnoha režiséry zvučných jmen. A letos v březnu osobně pozdravila pražské diváky na festivalu Febiofest. V pondělí slaví pětasedmdesátiny.
Za víc jak půlstoletí u filmu natočila Deneuveová přes 100 titulů. Od prvních snímků ze 60. let 20. století - Slečinky z Rochefortu či Bytosti, až k Osmi ženám Françoise Ozona (2002) či k muzikálu Tanec v temnotách Larse von Triera, kde si zahrála s islandskou zpěvačkou Björk. Dodnes točí několik filmů ročně.
Rolí, která ji proslavila, byla prodavačka deštníků Geneviéve, donucená okolnostmi vzdát se své lásky, v Paraplíčkách ze Cherbourgu Jacquese Demyho (1964).
V Polanského Hnusu o rok později zazářila v roli duševně labilní vražedkyně. Režisér tu vytvořil hororovou studii mentálního rozpadu osobnosti dívky, zatížené sexuálními zábranami. Fascinující proměnu mladé naivní dívky v chladnou a nemilosrdnou ženu předvedla také v roli Tristany (1970) Louise Buňuela.
Další jeho film Kráska dne (1967) představuje jiskřivé dílo, oscilující na rozhraní pikantní reality a surrealistické vize. Deneuveové znuděná vdaná žena, která si zpestřuje život prostitucí, stojí na půli cesty mezi láskou a sebetrýzněním.
S Françoisem Truffautem natočila v roce 1969 kontroverzní film Siréna od Mississippi. Světový úspěch sklidilo Poslední metro téhož režiséra z roku 1980 - psychologický příběh z hereckého prostředí za druhé světové války, kde si Deneuveová zahrála s Gérardem Depardieuem a získala za něj prvního Césara. Na tuto cenu byla nominována celkem čtrnáctkrát.
Ikona francouzského filmu občas přijala i mezinárodní projekty, v USA ztvárnila roli bisexuálního upíra v thrilleru Hlad (1982) po boku Davida Bowieho a Susan Sarandonové. A za příběh velké osudové lásky s názvem Indočína (1992) měla nominaci na Oscara.
V roce 1996 udivila filmový svět rolí profesorky filozofie Marie, která se vášnivě zamiluje do své studentky Juliette ve filmu Děti noci.
Dlouholetá múza slavného návrháře Yvese-Sainta Laurenta kdysi také navrhovala oděvy. A dodnes nosí kreace z jeho dílny. Jejím jménem se také honosí značkový parfém.
Silná kuřačka Deneuveová byla jednou vdaná za anglického fotografa Davida Baileyho. Ze vztahu s Marcellem Mastroiannim se jí narodila dcera Chiara, rovněž herečka. A syna Christiana má zase s režisérem Rogerem Vadimem. Evropská filmová akademie jí v roce 2013 udělila čestnou cenu za životní dílo.
O kampani #MeToo, poukazující na sexuální obtěžování, prohlásila, že to zavání honem na čarodějnice. V roce 1971 se přiznala k ilegálnímu potratu, aby pomohla získat Francouzkám práva. A odmítla hlavní ženskou roli v bondovce V tajné službě Jejího Veličenstva.
V roce 2005 se Deneuveová objevila na půdě karlovarského festivalu a letos v březnu ozdobila svou přítomností pražský festival Febiofest. Představila tu svůj film Vánoční příběh a prozradila recept na věčnou svěžest: "To nejdůležitější je vitalita, energie, ta vás udržuje. Důležité je pracovat, být v kontaktu s lidmi. Nenechávat život jen tak plynout, ale být jeho součástí."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.