Vývoj ukrajinských událostí od prosince minulého roku do napjatých okamžiků poloviny tohoto měsíce zaznamenal fotoreportér Eugen Kukla. Od pátku své snímky vystavuje v Galerii Montmartre v Řetězové ulici, v níž program připravuje Knihovna Václava Havla.
Eugen Kukla je fotoreportér na volné noze, během uplynulých tří měsíců byl na kyjevském Majdanu (náměstí Nezávislosti) dvakrát. Zachycoval dění, které přerostlo ve válečné drama. Autorovy fotografie poskytují přímý vhled do centra dění - na střety v Gruševského ulici, demonstranty na náměstí Nezávislosti, stavění barikád z pneumatik, symbolu ukrajinské revoluce, a ohořelých policejních aut, rozbité ulice Kyjeva jako hrozivé pozůstatky proběhlých bojů.
Snímky zároveň umožňují poznat pozadí toho, co se dělo především na Majdanu - v záběrech z improvizovaných nemocnic, pravoslavných modliteben nebo rozdělování přídělů jídla a oblečení. Nechybí portréty známých osobností jako ukrajinského profesora a režiséra Mychajla Iljenka či bývalého českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga při povzbuzování ukrajinské prozápadní opozice.
Fotograf ale chtěl především zachytit atmosféru a jednotlivé demonstranty s jejich osobními příběhy. "Spektrum demonstrujících bylo nesmírně široké, od babušek po matky s kočárky, mladí lidé, staří lidé, veteráni z Afghánistánu, studenti, střední vrstvy, kozáci... prostě celá ukrajinská společnost," říká ke svým zážitkům fotograf.
Čerstvé snímky z ukrajinské revoluce v Knihovně Václava Havla
Kultura
28. 2. 2014 19:55Studentky na demonstraci proti policejnímu násilí na Majdanu.