Europeana
Češi mohou přispět památkami na válku do evropské knihovny
25.03.2016 06:12
Češi se budou moci v dubnu zapojit do celoevropského projektu Europeana 1914 - 1918. V rámci evropské digitální knihovny zveřejňuje dědictví první světové války. Během několika sběrových dnů v Praze a Brně mohou všichni přinést své rodinné památky - fotografie, pohlednice, filmy i zbraně z první světové války, nechat je na místě zdigitalizovat, a přispět tak do archivu knihovny Europeana.
"Není nejdůležitější získat nové přírůstky. Pokusili jsme se téma lidské paměti, lidské komunity pojmout populárně, aby bylo zajímavé pro běžnou veřejnost, diváky, dospělé i děti," řekla dnes novinářům Tereza Czesany Dvořáková z Národního filmového archivu jako partnera Europeany. V jeho kině Ponrepo se o víkendu 2. a 3. dubna uskuteční zmíněný sběrový den.
Bude ho provázet výstava ze sbírek legionářské obce, návštěvníkům budou asistovat kostýmovaní průvodci a odborníci jim pomohou s identifikací jejich dokumentů. "Nabídnou možnost digitalizace s tím, že výsledný materiál mohou lidé dál používat a v neposlední řadě ho umístit do portálu Europeana 1914-1918, doplnila. V Brně se sběrový den uskuteční 16. dubna v kině Art.
Europeana je evropská digitální knihovna, archiv a muzeum s přístupem ve 27 evropských jazycích. Spolupracuje s více než 3400 institucemi. Založila ji v roce 2008 Evropská unie a přes počáteční problematický rozjezd dnes čítá na 52 milionů dokumentů.
Projekt věnovaný první světové válce začal vznikat v roce 2011, dnes je ve 22 zemích a uskutečnilo se 180 sběrových dnů, řekl Frank Drauschke, koordinátor projektu. Oficiálně byl spuštěn před dvěma lety, kdy si celý svět připomínal 100. výročí vypuknutí války. Dodneška má projekt přes 18 tisíc účastníků a shromáždil více než 180 tisíc digitálních snímků. "Rozhodli jsme se vrátit k první katastrofě, která rozdělila Evropu, a zjistit, co máme společného a co nás může spojovat i přes ty dříve nepřátelské linie," uvedl.
Lidé přinášejí hlavně snímky a psané dokumenty, ale i různé předměty. Ve Slovinsku přišel prý i válečný pamětník, muž starý 104 roky, a přinesl předmět, který jeho matka zakoupila od ruského zajatce. Objevují se upomínkové předměty vyrobené z nábojnic, medaile, polní telefon nebo třeba bibli se šrapnelem, která zachránila život vojákovi, jenž ji v době útoku měl pod hlavou.
Rozhodli jsme se, že z ní bude exponát v Domě evropských dějin v Bruselu, je to silné protiválečné memento, uvedl Drauschke. Archiv na Europeaně není podle něj sbírka kuriozit, ale učiněný poklad pro vědecký výzkum. Zahrnuje třeba tisíce fotografií, které nebyly dosud zveřejněny.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.