První minutu po půlnoci na 17. května se šanghajská televizní věž - symbol tohoto dvacetimilionového města - rozzářila v barvách České republiky. Na Všeobecné světové výstavě začal Český národní den.
Během Českého národního dne se česká expozice přelila formou kulturních programů i do dalších míst výstaviště: v Kongresovém centru dopoledne česká delegace společně s čínskými hostiteli zhlédla film naživo „Kde domov můj" v režii bratrů Michala a Šimona Cabanů.
Večer se na stejném místě odehraje premiéra baletu Národního divadla v choreografii Petra Zusky. Od deseti hodin pak na Evropském náměstí před národním pavilonem vystupují čeští umělci i pro veřejnost. Ta uvidí a uslyší například skupiny Čechomor, Laura a její tygři, Toxique, Gipsy.cz, zpěváky Daniela Bártu a 4tet Jiřího Korna, hudebníky Emila Viklického a Pavla Šporcla, ale také divadelní vystoupení Tros Sketos, Skutr či Marionette.
„Pro Čínu jsme chtěli namíchat koktejl tak, aby reprezentoval současnou českou kulturu a současně návštěvníkům EXPO chutnal", říká režisér doprovodného programu Michal Caban, „všech 150 umělců svou účast bere jako prestižní záležitost."
Český národní den na největší výstavě EXPO všech dob skončí v deset hodin večer. Nad Šanghají zhasnou národní barvy a nápis „Česká republika - perla civilizace" až o půlnoci.
Jen pár hodin před začátkem Českého národního dne na Všeobecné světové výstavě EXPO 2010, vstoupil do českého pavilonu půlmiliontý návštěvník. Li Čchun-po do Šanghaje přijel z města Čchung-čching vzdáleného přes dva tisíce kilometrů. „Pro český pavilon jsem se rozhodl, protože znám český fotbal a chtěl jsem se dozvědět o vaší zemi víc," řekl dvaatřicetiletý obchodník. I jemu exponát LacrimAu vyrobil osobní vůni namíchanou podle emocí vyvolaných pohledem na slzu z ryzího zlata.
V sobotu 15. května překonala návštěvnost české expozice dva týdny starý denní rekord - do národního pavilonu vstoupilo 37 822 lidí. 1. května, tedy v den oficiálního zahájení EXPO, to bylo 36 351.
Foto: Kancelář generálního komisaře účasti ČR na EXPO