Činoherní klub slaví svobodu: Program k 35. výročí sametové revoluce
11.11.2024 10:06
Pražský Činoherní klub se druhým rokem zapojuje do Týdne svobody - projektu, který zaštiťuje organizace Díky, že můžem v rámci oslav 35. výročí sametové revoluce. Ode dneška do neděle se budou konat kulturní a vzdělávací akce spojené s tematikou svobody, demokracie a aktuálních společenských výzev. Činoherní klub se připojí třikrát - 15. listopadu se v Činoherní kavárně představí talk show herce Vasila Fridricha, o den později bude na programu divadla jeho nová inscenace s názvem Hráči a 17. listopadu se mohou diváci těšit na divadelně-literárně-hudební program.
"K výročí sametové revoluce přijede 17. listopadu Činoherní klub zkontrolovat Tonda Blaník se svým týmem. Politicko-satirický seriál se poprvé objevil na internetové televize Stream.cz v roce 2014. V hlavní roli vystupuje legendární lobbista Tonda Blaník (Marek Daniel), který si nebere servítky a nekompromisně řídí politické dění," uvedla Vágner.
Talk show v Činoherní kavárně od 15. listopadu nabídne trialog moderátora Fridricha a dvou hostů spjatých s Činoherním klubem. O divadle, sametové revoluci a o svobodě bude v prvním díle hovořit s Nelou Boudovou a Ondřejem Vetchým. Inscenace Hráči bude 16. listopadu připomínkou počátků Občanského fóra, které vzniklo právě v Činoherním klubu, ve výpravě původní inscenace, kterou v roce 1982 v překladu Leoše Suchařípy nastudoval zakladatel Činoherního klubu režisér Ladislav Smoček s herci jako Josef Abrhám, Jiří Kodet, Petr Nárožný či Jiří Zahajský.
Občanské fórum vzniklo 19. listopadu 1989 poté, co shromáždění k památce zabitého studenta Jana Opletala přerostlo 17. listopadu v Praze v mohutnou demonstraci požadující politické reformy. Při zásahu na Národní třídě bylo zraněno 560 lidí. Široké spektrum opozičních sil v Občanském fóru spolu s Veřejností proti násilí na Slovensku iniciovalo demokratické změny. Po rekonstrukci vlády odstoupil prezident Gustáv Husák a z ústavy byl vypuštěn článek o vedoucí úloze KSČ. V prosinci 1989 byl zvolen prezidentem Václav Havel.
V neděli 17. listopadu se pak v Činoherní kavárně uskuteční scénické čtení úryvku z knihy Letorosty samomluv básníka, prozaika, dramatika a jednoho z tvůrců Charty 77 Pavla Kohouta. Monology, které se vážou ke každému z roků jeho života, budou číst Eva Salzmannová, Martin Finger a Tomáš Krejčíř.
V rámci 60. sezony letos do programu Činoherního klubu a Činoherní kavárny zařadili sérii koncertů, které odehrají současní nebo bývalí umělci napojení na Činoherní klub. Jako první tuto neděli vystoupí Bára Hrzánová s kapelou Condurango.