Divadlo Petra Bezruče uvede autorskou inscenaci PS: ...odepiš!. Hra je postavena na příbězích skutečných lidí, respektive na příbězích založených na pohlednicích poslaných v minulosti do Ostravy či jako pozdravy z tohoto města. Premiéra se uskuteční 27. ledna to ve středu řekla mluvčí divadla Michaela Kubicová.
"Pohlednice jsou koncentrované zprávy o aktuálním rozpoložení pisatele, o místech, o době. Za posledních sto let jich do Ostravy přišlo nepočítaně. Před očima se míhají propršené dovolené, pionýrské tábory, lázeňské kolonády i šifrované zprávy zpoza uzavřených hranic. Právě z příběhů zachycených na autentických pohlednicích vznikla v Divadle Petra Bezruče autorská divadelní hra PS: ...odepiš!," uvedla mluvčí.
Nápad podle režiséra inscenace Lukáše Brutovského vznikl při hledání pohlednice, rekvizity do inscenace Deník mého otce, kterou v minulé sezóně připravoval v Národním divadle moravskoslezském. "Tehdy nás překvapilo, kolik pohlednic se dá najít v ostravských antikvariátech. Nenacházel jsem jen sběratelské kousky, ale nepřeberné množství netříděných pohlednic, výběr byl ohromující," říká Brutovský, který je zároveň autorem konceptu a libreta.
Žánrově se inscenace pohybuje na pomezí komedie, grotesky a absurdního divadla. "Je to chvíli jedno, chvíli druhé, chvíli třetí a někdy dokonce všechno najednou, takže bychom mohli říci, že se jedná o koláž," doplnil dramaturg inscenace Miroslav Dacho. Text hry je podle něj složen z krátkých pozdravů, které přišly napsané na pohlednicích v minulosti i současnosti. Tyto pozdravy ukrývají nejen zprávy o běžném životě lidí, poukazují také na dobové tendence, například kam cestovat, co kupovat a jak trávit volný čas, zároveň jsou v nich skryté mnohé velké bolesti, přání, radosti i tajemství.
Inscenace je unikátní v počtu nazkoušených rolí. Osm herců ztvární na 90 různých postav. Na jevišti uvidí diváci Kateřinu Krejčí, Pavlu Gajdošíkovou, Markétu Matulovou, Ondřeje Bretta, Michala Sedláčka, Milana Cimeráka, Jakuba Burýška a Vojtěcha Říhu. Hrát se bude ve scéně Juraje Kuchárka, kostýmy navrhl Martin Kotúček, pod tvorbou a výběrem hudby je podepsán Mario Buzzi.
Slovenský režisér Lukáš Brutovský patří k ceněným režisérům mladé generace. Kromě cen ze studentských festivalů získal v roce 2014 cenu Divadelních novin za režii Maryši bratří Mrštíků v brněnském HaDivadle. Ani v Ostravě není jeho práce neznámá, v loňské sezoně uvedlo Národní divadlo moravskoslezské dramatizaci knihy současného slovenského autora Pavla Vilikovského Deník mého otce aneb Příběh opravdického člověka.