Dílo a tragický životní příběh židovské malířky Charlotte Salomonové divákům v Praze představí kanadské divadlo Theaturtle. Inscenaci Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy uvede 1. a 2. července Nová scéna Národního divadla. Hra je dramatizací autobiografického díla složeného z osmi set obrazů, které mladá umělkyně stihla vytvořit před deportací a smrtí v koncentračním táboře Osvětim. O uvedení hry informovala mluvčí představení Silvie Marková.
Dílem i osudem dívky se inspiroval mezinárodní tvůrčí tým, který vytvořil komorní operní muzikál pro sedm zpěváků a čtyři instrumentalisty. Autorem hudby je český skladatel Aleš Březina, scénografii vytvořila britská režisérka Pamela Howardová a libreto kanadský zpěvák a herec Alon Nashman.
"Příběh je neuvěřitelně silný, najdeme v něm hledání a tápání dospívající dívky a ženy, a taky rodinné tragédie, radosti života i blížící se čiré zlo. Je tam řada hudebních stylů, jejichž významy se ale různě posouvají a samozřejmě jsou okamžiky, kdy tou nejsilnější hudbou je ticho," uvedl autor hudby Aleš Březina.
Ve hře vystupuje jedenáct performerů, zpěváků a hudebníků z žánru opery a alternativní hudební scény. "To nám umožnilo jako prvním dodržet při zpracování Charlottina příběhu tu formu, kterou mu ve svém díle dala - totiž singspielu," uvedl Alon Nashman. Salomonová dílo zamýšlela jako singspiel, tedy tvar, v němž mají hudba, zpěv, slovo, pohyb a výtvarná složka stejně důležitou roli.
Inscenace bude mít premiéru v červnu v Amsterdamu, poté bude uvedena na festivalu Jaffa v Tel Avivu. Po pražském uvedení zamíří na Národní festival Smetanova Litomyšl. Představení budou v angličtině s českými titulky.
Charlotte Salomonová byla berlínskou umělkyní židovského původu. Rozsáhlé autobiografické dílo s názvem Leben oder Theater? (Život, nebo divadlo?) vytvořila ve francouzském exilu v letech 1941 až 1942, kam ji poslali rodiče. Deportaci do Osvětimi se však nevyhnula. Téměř osm set obrazů doprovázených texty a hudebními odkazy stihla předat místnímu lékaři. Cyklus děl je dnes součástí sbírek Židovského historického muzea Amsterdam.