Festival německého jazyka uvede scény <span>z Vídně i Tel Avivu</span>
Kultura
23. 9. 2009 14:35Pražské divadlo na Vinohradech uvede Büchnerova Vojcka.
"Tvůrcům předáme cenu dlouholetého dramaturga festivalu Josefa Balvína za nejlepší inscenaci původního německy psaného textu, která vznikla na území České republiky v uplynulé sezoně. Dosud nesla název cena Max," řekla ředitelka přehlídky Jitka Jílková. Dramaturg, překladatel a publicista Josef Balvín zemřel letos v srpnu ve věku pětaosmdesáti let.
Prestižní přehlídku zahájí na stejném jevišti Kafkův Proces, inscenace, o níž se hovoří jako o fenomenální, v režii Andrease Kriegenburga. Závěr obstará berlínská Volksbühne. Její členové přivezou komedii autora a režiséra René Pollesche nazvanou Sbor se šeredně plete, jejíž jednoznačnou favoritkou je podle kritiky herečka Sophie Roisová.
Hostem přehlídky bude i seskupení Rimini Protokoll. Představí inscenaci, která mimo jiné vznikla v koprodukci pražského festivalu s Národním divadlem a drážďanskou činohrou. V tomto německo-švýcarském autorském a režijním kolektivu vznikají divadelní projekty, performance a rozhlasové hry. V Praze jeho členové hostovali už předloni a vystoupili tehdy i na festivalu v Plzni.
Na autorském čtení svých groteskních příběhů se ve foyeru Národního divadla 3. listopadu představí švýcarský spisovatel, kabaretiér a písničkář Franz Hohler. O den později vystoupí na jevišti Divadla Komedie lucemburské Národní divadlo s O'Neillovým Měsícem pro smolaře.
Vídeňské divadelníky zastoupí tamní Schauspielhaus a jeho inscenace Sorokinovy hry Den opričnika. Uvede také hru nazvanou Bydlení. Pod sklem, jejímž autorem je Ewald Palmetshofer.
Národní divadlo Habimah z Tel Avivu přiveze do Prahy projekt jedné z nejdůležitějších a nejprovokativnějších izraelských režisérek Jael Ronenové nazvaný Třetí generace (work in progress).
Pražský divadelní festival německého jazyka - původně Německé divadlo v Praze - zahájil své působení na podzim 1996. Navázal na přerušenou tradici soužití a vzájemného obohacování české, německé a židovské kultury. Tuto ideu rádi vzali za svou také čelní představitelé Česka, Německa, Rakouska a Švýcarska, kteří od počátku poskytují projektu svou záštitu, i hlavní město Praha jako stálý spolupořadatel.
Foto: profimedia.cz, archiv TÝDNE
Autor: ČTK