Flemingová a Bělohlávek se setkávají v MET při Rusalce
09.03.2009 10:08
Světově proslulá americká sopranistka Renée Flemingová se dnes večer v newyorské Metropolitní opeře vrátí k Rusalce, o níž říká, že patří mezi její nejoblíbenější role. Hudební pohádku Antonína Dvořáka z roku 1901 nastudoval pro newyorskou scénu v obnovené premiéře český dirigent Jiří Bělohlávek.
Světově proslulá americká sopranistka Renée Flemingová se dnes večer v newyorské Metropolitní opeře vrátí k Rusalce, o níž říká, že patří mezi její nejoblíbenější role. Hudební pohádku českého skladatele Antonína Dvořáka z roku 1901 nastudoval pro newyorskou scénu v obnovené premiéře český dirigent Jiří Bělohlávek.
Flemingová, jejíž prarodiče přišli za oceán z Prahy, má s Rusalkou bohaté zkušenosti. V MET ji zpívala už koncem 90. let a poté znovu při dosud posledním nastudování před pěti lety. S Rusalkou slaví úspěchy nejen na světových jevištích a koncertních pódiích, ale také na nahrávce s Českou filharmonií a britským dirigentem Charlesem Mackerrasem, která vznikla v roce 1998 v Praze. Stejně jako v MET ji nazpívala v českém originále.
S Jiřím Bělohlávkem spolupracuje poprvé. "Několikrát jsme se setkali mimo pódium. Velmi si jí vážím a velmi ji obdivuji," řekl dirigent nedávno na její adresu.
Bělohlávek, který je šéfdirigentem londýnského Symfonického orchestru BBC, už koncem ledna s úspěchem uvedl v Metropolitní opeře obnovené nastudování Evžena Oněgina Petra Iljiče Čajkovského.
Přímý přenos v Českém rozhlasu
V Rusalce, které měla v nynější produkci režiséra Otto Schenka premiéru v MET v roce 1993, se vedle Flemingové představí ve svém newyorském debutu lotyšský tenor Aleksandrs Antonenko v roli prince, sopranistka Christian Goerkeová jako cizí kněžna a mezzosopranistka Stephanie Blytheová jako ježibaba. Vodníka nastudoval islandský basista Kristinn Sigmundsson.
Dvořákovu operu uvede newyorská scéna tuto sezonu celkem v pěti představeních. V sobotu 14. března si ji budou moci v přímém přenosu vyslechnout i posluchači Českého rozhlasu.
Foto: Decca Classics
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.