Antonín Kaška, který hraje 30 let divadlo jednoho herce Cyrano z Bergeracu aneb Sám proti 28, se 18. srpna pokusí v Jindřichově Hradci o zápis do České knihy rekordů. Herec, jenž v září oslaví šedesátiny, je podle některých divadelních kritiků čtvrtým člověkem na světě, který se pokusil zahrát sám celé představení se všemi postavami, ale jediný, který zvolil Cyrana. Převtěluje se v něm do 28 rolí, inscenace má za sebou přes 100 repríz.
Hra měla premiéru roku 1987 na scéně Západočeského divadla v Chebu. Kaška je s ní zapsán i na oficiální stránce divadelních představení Cyrano de Bergerac, kam se podle něj dostávají z ČR jen tituly Národního divadla. Vztah k veršovanému dramatu Edmonda Rostanda získal, když studoval DAMU a hostoval jako gaskoňský kadet a básník v inscenaci Realistického divadla.
"Hrál jsem v něm snad osmdesátkrát, a tak se mi vrylo do paměti, že jsem to uměl nazpaměť. Když to rok nehraju, obvykle si ani text nezopakuji," řekl Kaška, který v Jindřichově Hradci přes 20 let pořádal i noční prohlídky zámku s Bílou paní.
Se Cyranem se objevil na chebské přehlídce Divadla jednoho herce, úryvky uváděl v roce 1989 jako první pouliční divadlo na Uhelném trhu v Praze, bodoval s ním i na festivalu Českého divadla v Košicích. Inscenaci s režisérem Karolem Skladanem zkoušel tři čtvrtě roku.
Ve svém rodném Jindřichově Hradci se pokusí o zápis do knihy rekordů 18. srpna od 19.19 na dvoře renesančního Langrova domu. Ve městě hrává Cyrana přes 20 let, vesměs kolem 7. září, kdy slaví narozeniny. Po zaznamenání rekordu toužil již v roce 1997, napsal tehdy pelhřimovské Agentuře Dobrý den dopis. Nikdo se mu neozval, nyní se již domluvili.
"Česká kniha rekordů jich obsahuje mnoho, některé jsou seriózní, některé méně vážné jako největší množství snězených švestkových knedlíků nebo počet Bílých paní, které se sejdou na jednom místě. Já bych k nim chtěl přidat tento rekord, nevím, jestli seriózní, že již 30 let hraji divadlo jednoho herce a snažím se zahrát 28 postav najednou," řekl Kaška, od roku 1989 člen činohry plzeňského Divadla J. K. Tyla.
Kaška založil v roce 1999 i Jindřichohradeckou činohru, v níž se potkávají profesionální herci s ochotníky. Navazují na Jindřichohradeckou operu, jež se hrála do konce 50. let 20. století na zámku a kam si amatéři zvali jako hosty Marii Podvalovou nebo Ivo Žídka z Národního divadla.
K 60. narozeninám si Kaška nadělí více divadelních dárků: v Plzni si zahraje s Valérií Zawadskou Romea a Julii po 35 letech, zatančí si s plzeňskými primabalerínami Labutí jezero a zkusí i historický šerm.