MeetFactory uvede dramatizaci prózy oceněné Magnesií Literou

Kultura
25. 9. 2019 09:00
Herec Vojtěch Hrabák (druhý zleva).
Herec Vojtěch Hrabák (druhý zleva).

Premiéru inscenace Láska v době globálních klimatických změn podle stejnojmenné novely Josefa Pánka uvede ve středu večer Divadlo MeetFactory v Praze na Smíchově. Netradiční cestopis plný střetů s iritující realitou a vlastním já byl oceněn v soutěži Magnesia Litera, divadelní podobu mu dal režisér Ondřej Štefaňák. Představení se koná v rámci festivalu ...příští vlna/next wave...

Josef Pánek je vědec v oboru výpočetní molekulární genetika. Studoval v Praze, žil v Norsku a v Austrálii a kvůli svému povolání cestoval po světě, což se odrazilo i v jeho novele Láska v době globálních klimatických změn oceněné jako nejlepší próza roku v soutěži Magnesia Litera 2018. Novela vypráví o globální vesnici zvané Země, ilogičnosti rasismu a xenofobie i nevyzpytatelných cestách srdce, o tom, jak se člověk bojí změn, zatímco ta největší z nich se odehrává v jeho nitru.

Kniha je rámována představou, že hodně cestovat, umět jazyky a mít řadu zkušeností ze zahraničí znamená pro některé splněný sen, s nímž se nicméně pojí absence pocitu být vlastně kdekoliv doma a hluboká ekologická stopa. Novela ohledává vykořeněnost dnešního člověka a na literární scéně, nejen kvůli vědeckému povolání Josefa Pánka, zapůsobila jako zjevení.

Inscenace akcentuje téma narcismu. Dílo není v této první dramatizaci ani tak o lásce či globálním oteplování, jako spíš o narážení na sebe sama a člověku, který touží spíš než po lásce k druhému po lásce sebe samého, přičemž v této cestě si nakonec brání jen on sám.

Hlavního hrdinu, současného globálního člověka, na jevišti ztvárňují Petr Jeništa, Jan Bárta a Vojtěch Hrabák. "Pátráme po zdrojích ryze mužské melancholie a zlomeného šovinismu 21. století, pokud něco takového jako skutečný muž ještě existuje a zda něco takového vůbec někdy existovalo," uvedl režisér. Každý z herců představuje vypravěče příběhu v jiném životním období - jeden zastupuje dospívajícího cestovatele, druhý protivného zaměstnance Akademie věd, třetí vědce na konferenci na konci světa; vykořeněně se cítí každý jeden z nich.

Autor: ČTK Foto: , fb/meetfactory

Další čtení

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025
Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025
ilustrační foto

Zelený čtvrtek: Nepůjčujte si, nehádejte se a snězte něco zeleného

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ