Ministerstvo přerušilo konkurz na <span>šéfa Státní opery</span>

Kultura
6. 4. 2009 13:10
Hledání nástupce Jaroslava Vocelky (na snímku) se komplikuje.
Hledání nástupce Jaroslava Vocelky (na snímku) se komplikuje.

Hledání nástupce Jaroslava Vocelky (na snímku) se komplikuje.Ministerstvo kultury dnes zrušilo druhé kolo výběrového řízení na generálního ředitele Státní opery Praha. Oznámil to ředitel odboru umění a knihoven František Zborník. Rozhodnutí prý souvisí s demisí vlády.

"Ministr Václav Jehlička zrušil druhé kolo vzhledem k tomu, že nechce zavazovat svého nástupce žádnými personálními rozhodnutími," uvedl Zborník.

Stávající ředitel SOP Jaroslav Vocelka končí letos 31. prosince, kdy má odejít do penze. Podle Zborníka je jasné, že nový šéf Státní opery musí nastoupit. "I kdyby se se Státní operou do budoucna stalo cokoliv, musí tam být nějaký ředitel," uvedl Zborník.

Nový ministr kultury bude mít podle něj dvě možnosti: buď vypíše nové výběrové řízení, nebo někoho jmenuje. Zda by to mohl být některý z třech navržených kandidátů prvního kola konkurzu, nechtěl Zborník předjímat. Těmi byli dirigent Jiří Mikula, bývalá umělecká šéfka SOP a publicistka Ingeborg Radok Žádná a režisér a scenárista Tomáš Šimerda.

ČTĚTE TAKÉ: Komise nevybrala šéfa Státní opery, bude druhé kolo

Ministerstvo se několik měsíců snaží přimět pražský magistrát, aby se podílel na společné správě operního domu, nebo si ho vzal pod svá křídla. "Ano, jednáme o budoucnosti Státní opery. Praha má zájem na tom, aby tento jedinečný subjekt byl nadále součástí kulturní nabídky metropole. Operu určitě nenecháme padnout," potvrdil České tiskové kanceláři primátor Pavel Bém.

Poslední jednání mezi magistrátem a ministerstvem se uskutečnilo v březnu před pádem vlády. "Pan ředitel opery nás žádal o finanční pomoc opeře na provoz," uvedl radní pro kulturu Milan Richter, který se jednání vedle Béma, Jehličky a náměstka ministra Františka Mikeše také účastnil. Současná nejistá politická situace ale zřejmě další schůzky na nějaký čas zastaví. "Než bude jasno, nemá smysl přijímat žádná opatření. Do budoucna bych byl ale rád, kdybychom se s magistrátem dohodli už kvůli budoucnosti opery," poznamenal Mikeš, podle něhož by stát měl mít nad provozem operního domu dohled i v budoucnu.

Operní dům je v odborných kruzích mnohdy kritizován za nekvalitní inscenace, malý počet premiér a přílišné zaměření na turistickou klientelu. Ministerstvo také před dvěma lety uvažovalo, že SOP sloučí s Národním divadlem. V roce 1992 se SOP od Národního divadla osamostatnila. Výrazné odlišení obou scén tato změna podle kritiků ale doposud nepřinesla a loni se divadla dublovala dokonce v šesti titulech. 

Foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ