Mezinárodní umělecký maraton
Pražský komorní balet vystoupí v Anežském klášteře
27.07.2019 10:00
Pražský komorní balet o víkendu dvakrát vystoupí v hlavním městě během hudebního festivalu Praha, klasika. V sobotu večer se tanečníci představí v Anežském klášteře s programem nazvaným Mezinárodní umělecký maraton, v neděli večer vystoupí v Městské knihovně s představením Balet a hudba komorně.
Pražský komorní balet, historicky spjatý především s choreografem Pavlem Šmokem, ohlásil k letošnímu červnu konec své činnosti kvůli nedostatku financí. Do konce roku ještě plní své závazky a uvádí nasmlouvaná představení. Mluvčí souboru Johana Mravcová řekla, že o dalších případných plánech či změnách bude soubor informovat na začátku příští sezony.
Sobotní program začíná v 19.00 v gotických prostorách kostela sv. Františka v areálu Anežského kláštera. Sólisté Pražského komorního baletu zatančí choreografii Pavla Šmoka a Kateřiny Dedkové na část Janáčkova cyklu Po zarostlém chodníčku. Živé provedení Janáčkova díla v úpravě pro smyčcový kvartet nabídne nevšední spojení hudby a tance.
V neděli od 19.30 v Městské knihovně následuje program nazvaný Balet a hudba komorně. Účinkují v něm tanečníci Pražského komorního baletu a instrumentální sólisté festivalu komorní hudby Ameropa, kteří společně uvedou Dvořákův Slovanský kvartet v choreografii Mária Radačovského a znovu také dílo Po zarostlém chodníčku.
"V rámci Mezinárodního hudebního festivalu Praha, klasika vystupujeme už čtvrtým rokem - poprvé jsme pod jeho hlavičkou tančili v roce 2016 v Martinickém paláci," připomněla Ladislava Jandová, ředitelka Pražského komorního baletu. Spolupráce Pražského komorního baletu a festivalu Praha, Klasika propojuje českou hudbu a taneční umění, medializuje významné české autory a tvůrce a propojuje umění s historickými kulturními památkami," doplnila.
Pražský komorní balet (PKB), který letos slaví 55 let své činnosti a u jehož vzniku stál významný český choreograf Pavel Šmok, se rozhodl ukončit činnost k 1. červnu. Důvodem je podle Jandové nízká veřejná finanční podpora. Přestože příslušný ministerský program na podporu profesionálních divadel a orchestrů byl navýšen proti loňskému roku ze 160 milionů korun o 60 milionů, PKB jako jediný z hodnocených divadelních souborů dostal menší příspěvek než loni.
PKB je podle ní jediný profesionální soubor současného tance v ČR, nedisponuje však vlastní scénou, prostory pro účinkování si musí pronajímat. Bez veřejné dotace nemůže existovat, uvedla ředitelka.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.