Letní shakespearovské slavnosti pokračují na Pražském hradě "federální" inscenací, v níž převažuje slovenština. Komedii známou jako Veta za vetu či Oko za oko nastudoval pod názvem Niečo za niečo režisér Michal Vajdička. Vznikla z toho uvolněná, příjemně vulgární zábava.
Hra, v níž se kvůli puritánskému zástupci knížete z bordelu stává wellness, se odehrává na předměstí Vídně, jak dokazuje i invenční scéna Pala Andraška, na níž svítí z obřích písmen stvořený nápis WIEN. Takové I přitom dokáže posloužit třeba jako mobilní vězení i popravčí špalek. Jde o klasickou shakespearovskou komedii, přeplněnou až po okraj převleky, intrikami a především slovními hříčkami, hojně využívajícími dvojsmysly. Samotná zápletka se konečně točí kolem několika nemanželských dětí a smilstva. Pro lascivní letní podívanou by těžko byla k nalezení lepší živná půda.
Režisér Vajdička zkombinoval slovenské i české herce a také dva překlady: slovenský z pera Lubomíra Feldeka a český od Martina Hilského. Zbytek fórků, v nichž není nouze o "špatně", tj. přisprostle překroucená slova, včetně těch, která jsme použili do titulku naší recenze, vznikl patrně až improvizacemi při zkouškách. A vůbec to v letním večeru není nepříjemné.
Mimořádně svůj part pojal Martin Trnavský - ten hraje rozumného knížete, ale především jeho alter ego - zmateného polského kněze. Jeho nenapodobitelná parapolština je, stejně jako přepínání mezi češtinou a slovenštinou, zdrojem celé řady gagů, v nichž mu zdařile sekundují Jakub Žáček coby ukecaný Lucio, Dana Košická coby ctnostná bordelmamá "paní Vyrajbaná" a Juraj Hrčka jako přitroublý policista Lakeť. Vynikající je také etuda kuplíře Pompeja v podání Gregora Hološky; hereckým vrcholem inscenace je nenápadně komediantský výkon Petera Mankoveckého v roli pragmatického pobočníka Eskala, který se většinou prekérních situací hlavně dobře baví. Naopak Ivana Jirešová je v hlavní ženské roli nevýrazná, stejně jako Richard Stanke coby pokrytecký Angelo.
Solidně střiženou letní zábavu, která se nebojí ostřejších vtipů, kazí pouze pokrytecký pokus o morální vyznění, dodaný poněkud naivními písněmi s otřesnou hudbou Mariána Čekovského. Jinak inscenací potvrdil Michal Vajdička svou pověst jednoho z nejzajímavějších současných slovenských režisérů.
Letní shakespearovské slavnosti – Oko za oko / Niečo za niečo. Režie Michal Vajdička. Pražská premiéra 2. srpna, nejbližší reprízy